Diesel i benzyna we wrześniu pobiją swoje rekordy ceny paliw? Szanse na to są niestety bardzo duże

Diesel i benzyna we wrześniu pobiją swoje rekordy ceny paliw? Szanse na to są niestety bardzo duże

ceny paliw diesel

Podaj dalej

Źle, a nawet bardzo źle zapowiada się scenariusz na to, ile będzie kosztował diesel i benzyna w najbliższym czasie. Ceny paliw znów idą w górę i powraca temat ich rekordów, a więc największej stawki za litr, jaką płaciliśmy w historii. Bo niewątpliwie zbliżamy się do tego dużymi krokami, co może przerazić większość kierowców. Czy to już moment, aby pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach?

Diesel i benzyna idą po rekord

Zgodnie z tym, o czym już informowaliśmy kolejny tydzień przyniesie podwyżki na stacjach paliw. Nie będą one małe, bowiem mówimy tutaj o kwotach 3-5 groszy na każdym litrze. Diesel i benzyna miały być tańsze we wrześniu zgodnie z prognozami z połowy wakacji, ale tak nie będzie. Do tego dochodzi kolejne dziwne zjawisko, bo z reguły paliwa zawsze taniały, gdy zaczynał się wrzesień.

Patrząc na olej napędowy po raz ostatni tak dużo płaciliśmy za niego w październiku 2012 roku. Wtedy jednak ceny rosły i spadały bardzo dynamicznie i ten rok również jest rokiem rekordowym. Brakuje wciąż jednak około 30 groszy, aby w historii zmienić datę, gdzie za diesel i każdy jego litr przyszło płacić nam najwięcej.

Jeżeli chodzi natomiast o benzynę, żeby pobić rekord wszech czasów, ta musiałby osiągnąć, a w zasadzie przekroczyć, poziom 5,89 zł/l. Tutaj jednak istotne jest to, że jest to średnia ceny w całym kraju jaka była wówczas osiągnięta, bo na niektórych stacjach kierowcy płacili za 95-kę jeszcze więcej. To niewiele poniżej 15 groszy do osiągnięcia tego poziomu.

Taniej płacić nie będziemy

Dlaczego piszemy o rekordowych cenach za paliwa, jakie miały miejsce blisko 10 lat temu. Niestety scenariusz jest dość czarny po tym względem i jako kierowcy musimy szykować się na kolejne podwyżki. W skali tygodnia ropa naftowa podrożała blisko o 1,5 USD/bbl. W piątek rano notowania listopadowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się na poziomie 73 USD/bbl. Tutaj także blisko o rekord, bo do tegorocznego brakuje około 3 USD/bbl.

Dlaczego też nie ma co liczyć na obniżki ceny paliw za diesel i benzynę? Doszło bowiem do podwyżek w hurcie, które już prawie zniwelowały efekt sierpniowych obniżek. W piątek benzyna 95 była sprzedawana w hurcie po 4 473 zł/m3, czyli po ok. 5,50 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT, a więc o dwa grosze więcej niż wcześniej. Aż o pięć groszy skoczyła natomiast cena za diesel, który kosztował w piątek 4 320 zł/m3, a więc 5,31 zł/l po doliczeniu VAT-u

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News