Diesel i benzyna w ogromnych tarapatach z dnia na dzień. Sytuacja podobna jak z LPG

Diesel i benzyna w ogromnych tarapatach z dnia na dzień. Sytuacja podobna jak z LPG

diesel benzyna paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Kierowcy tankujący na co dzień diesel i benzynę, spotkał podobny los jak kierowców posiadających instalację LPG. Kiedy ceny autogazu miały się uregulować nagle przyszedł niespodziewany zwrot sytuacji, bowiem doszło do pożaru w Rosji. Dokładnie w jednej z siedzib Gazpromu, gdzie produkowany jest gaz. Efekt? Nadchodzą kolejne podwyżki. Teraz identyczne sygnały nadeszły z Meksyku w przypadku dwóch pozostałych paliw, gdzie także doszło do wybuchu na platformie wiertniczej.

Diesel i benzyna jednak nie będzie tańszy?

Pożar został wywołany na platformie E Ku-A2, która należy do państwowej firmy Pemex. Nad ogniem udało zapanować się dopiero po kilku godzinach, lecz całe zdarzenie spowodowało niedobory gazu ziemnego używanego do potęgowania wydobycia ropy. Efekt tego zdarzenia jest taki, że na rynku dziennie jest 440 tysięcy baryłek ropy mniej. A to bardzo odczuwalna ilość. Amerykańskie źródła donoszą, że produkcja spadła 719 do 275 tysięcy baryłek dziennie.

Nie wiadomo jak długo teraz potrwa proces napraw i przywrócenie produkcji do właściwego poziomu. Zdarzenie to przyczynia się do tego, co widzimy na giełdzie. Już kolejnego dnia ropa zdrożała do poziomu 68 dolarów w przypadku Brent, a także 65 dolarów w przypadku WTI. Drożejąca ropa zawsze przekłada się na ceny paliw na stacjach. Czy trzeba się martwić o to, że diesel i benzyna utrzymają swoje ceny bądź będą wyższe?

Warto jednak pamiętać o tym, że kraje zrzeszone w OPEC+ będą dostarczać na rynek dodatkowe 400 tysięcy baryłek dziennie przez najbliższe blisko półtora roku. To oznacza, że niedobory mogą zostać zniwelowane, choć na pewno braki pozostaną odczuwalne. Na razie jednak można spać spokojnie, lecz bacznie obserwować to co dzieje się na giełdzie. Każde niepokojące sygnały od razu są reakcją ze strony inwestorów.

Na razie tanieje benzyna, diesel się utrzymuje

W tym tygodniu kierowcy będą płacić mniej na stacjach za benzynę, ale jak na razie tylko około trzy grosze. Z kolei diesel wciąż utrzymuje się na swoim poziomie. Początek września zwiastuje jednak większe obniżki paliw. Widać to już po cenach w hurcie, gdzie benzyna i diesel kupowana jest w niższych cenach. Powinno przyczynić się to do spadku o około 10 groszy w najbliższym czasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News