Diesel i benzyna to nie problem. Zaraz naprawdę mało kogo będzie stać na nowy samochód

Diesel i benzyna to nie problem. Zaraz naprawdę mało kogo będzie stać na nowy samochód

silnik spalinowy samochod

Podaj dalej

Nowy samochód to marzenie bardzo wielu ludzi. O ile sumy za pojazd wyjeżdżający z salonu z reguły nie były niskie, o tyle dla chcącego nie było to nic trudnego. Wszystko jednak zmierza ku temu, że takie auto naprawdę lada moment może stać się luksusem dla najbardziej zamożnych. Ceny paliw to jedno, ale surowców to drugie.

Nie tak łatwo będzie o nowy samochód

nowy samochod diesel

Tylko na przestrzeni ostatnich kilku 2-3 lat każdy, kto chciał kupić nowy samochód, musiał przygotować znacznie więcej pieniędzy niż musiałby wcześniej. Perspektywa cen samochodu wygląda podobnie jak ostatnie miesiące na polskich stacjach paliw. Jest coraz drożej i coraz drożej będzie z pojazdami. Tyle tylko, że w tym drugim przypadku nie będą to różnice kilkugroszowe, a kilkutysięczne.

Sytuacja na świecie wygląda tak, że po prostu wszytko drożeje. A jak wiadomo produkcja samochodu składa się z kilku tysięcy elementów. Wystarczy, że za połowę z nich producent zapłaci więcej i efekt końcowy jest taki, że jest produkcja jednego auta wychodzi znacznie drożej. A przecież na tym aucie każdy musi po drodze zarobić.

Do tego dochodzą ogromne problemy z surowcami jak lit, nikiel, mangan i kobalt. To właśnie one są potrzebne do produkcji samochodów elektrycznych, a dokładnie ich baterii. Jako, że zapotrzebowanie jest ogromne to i ceny są ogromne, a produkcja w kopalniach nie nadążą. Volkswagen, Daimler i Stellantis oraz inni przebijają się między sobą o to, kto zgarnie najwięcej z tego co pozostaje na rynku.

diesel samochod zakup

Samochodu używane to większa przyszłość

Zdecydowanie świat zmierza w takim kierunku, że ciężko będzie zainwestować przeciętnej rodzinie w Polsce w nowy samochód. Jeszcze bardziej wzrośnie wskaźnik inwestowania w używane samochody, a rynek wtórny będzie z roku na rok coraz większy. Pomoże w tym na pewno fakt, że bardziej rozwinięte kraje będą przechodzić na elektryki. Choć i tak w związku z cenami rewolucja nie będzie przebiegała tak jakby wszyscy tego chcieli.

Mówienie, że od pewnego czasu żyjemy w nowej rzeczywistości jest całkowicie prawdziwe. W ostatnich miesiącach świat znacząco się zmienił pod wieloma względami. Zanim wszystko się unormuje minie na pewno trochę czasu, a jak na razie pozostaje zacisnąć zęby i czekać na lepsze czasy. Choć na pewno w tym czasie ciężko będzie odłożyć pieniądze zbierając chociażby na ten wymarzony nowy samochód.

diesel podatek samochod

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News