Diesel i benzyna przygniata nas do ściany. Na tyle litrów stać Polaków na tle innych krajów

Diesel i benzyna przygniata nas do ściany. Na tyle litrów stać Polaków na tle innych krajów

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o tym, ile kosztuje diesel, a ile benzyna. Trudno się temu dziwić, bowiem koszt tego wpływa znacząco na inflację w kraju. Dużo też dyskutuje się o tym, po ile paliwo kosztuje u nas, a ile płaca kierowcy w innych krajach. Ceny są plus minus podobne do siebie, ale istotny jest tutaj zupełnie inny czynnik. Zarobki okazują się tutaj kluczowe.

Diesel i benzyna sprowadza nas na koniec europejskiej stawki

Od lat najlepszym odniesieniem do tego ile kosztuje paliwo, jest kwestia zarobków. Obecnie każdy, kto zarabia pensję minimalną, a więc 2061 zł, kupi w Polsce 343,5 litra paliwa. Natomiast patrząc na przeciętne wynagrodzenie, a więc 4207 zł na rękę, kupimy dziś 973,5 litra benzyny 95. Jeżeli chodzi o diesel wygląda to dość podobnie, bowiem ceny obecnie są praktycznie identyczne, z niewielką przewagą oleju napędowego.

Prawda niestety jest brutalna, bowiem choć w teorii cały czas zarabiamy więcej, to jednak stać nas na coraz mniej. Tak działa właśnie inflacja, a więc wartość pieniądza do produktów. Dziś gorzej sytuacja wygląda tylko w takich krajach jak w Chorwacji (718 litry), Węgrzech (672 litry) i Portugalii (624 litry). Jesteśmy zatem w ogonie, patrząc na Europę.

Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że możemy usłyszeć, iż benzyna i diesel w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Stwierdzenie jest bardzo mylne, bowiem patrząc na nasze zarobki to żadne pocieszenie. Chyba, że przekaz kierowany jest do innych krajów, których kierowcy przyjadą do nas zaoszczędzić jeszcze więcej.

Inne kraje ceny paliw tak nie przygniatają

Patrząc na Niemców ci mogą za średnią pensję, która wynosi 3975 euro, kupić ponad 2208 litrów. U nich cena za paliwo wynosi w okolicach 1,8 euro za litr, a więc zatankują prawie 2,5 razy tyle. A przecież dość sporo ostatnio można poczytać na temat tego, że ci szukają ratunku w oszczędzaniu właśnie w Polsce i Czechach.

W najbliższych tygodniach będzie stać nas na jeszcze mniej litrów, gdyż wiadomo, że benzyna i diesel będą drożały. Oznacza to nic innego jak to, że możemy w zestawieniu polecieć jeszcze w dół. Dla kierowców i każdego Polaka w naszym kraju byłaby to najgorsza możliwa wiadomość. Spora suma z domowego budżetu musiałaby zostać przeznaczona na paliwo.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News