Diesel i benzyna drożeje także przez rzepak i kukurydzę. Jak to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że bardzo

Diesel i benzyna drożeje także przez rzepak i kukurydzę. Jak to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że bardzo

Diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Czy to możliwe, że rzepak i kukurydza wpływa na cenę za diesel i benzynę? Oczywiście, że tak, a wszystko za sprawa biokomponentów, które dodawane są do paliw. Mało kto sobie zdaje sprawę, że to aż 8,7 procent na każdym litrze paliwa. Tu dużo, bo Unia Europejska nakazuje, aby było to minimum 5 procent w benzynie i 7 procent w oleju napędowym.

Rzepak i kukurydza miodem na diesel i benzynę

bak diesel paliwo

Sytuacja w Polsce jeżeli chodzi o biokomponenty jest bardzo klarowna. Dodatki do oleju napędowego pochodzą z rzepaku, natomiast do benzyny z kukurydzy. I mogłoby się wydawać, że jakie to ma znaczenie dla paliwa, które tankujemy, jeżeli chodzi o cenę. Okazuje się, że większe niż myślimy. Bo tutaj także ceny poszły bardzo wysoko i szybko w górę.

Cena za rzepak jest niemal dwukrotnie większa niż jeszcze rok temu. Wtedy tona kosztowała 1 700 złotych, a obecnie… 3 000 złotych. Sporo w górę poszła również cena za kukurydzę. Dziś trzeba za nią zapłacić 1 025 złotych, gdy jeszcze rok temu 680 złotych. Nic więc dziwnego, że diesel i benzyna także z tego powodu są droższe. W końcu biokomponenty muszą być dodawane i kosztują coraz więcej.

Biokomponenty to temat niezwykle drażliwy w branży motoryzacyjnej. Nie brakuje bowiem głosów, że dodawanie ich do paliw nie jest najlepszym rozwiązaniem. I to nie tylko dla naszych samochodów, ale także dla środowiska. Mimo to jak często to bywa, tyle ile głosów jest przeciw, tyle jest też za. Choć jeżeli temat budzi kontrowersje, musi być coś na rzeczy.

diesel benzyna paliwo

Produkty mogą wciąż drożeć

Nie jest powiedziane, że za rzepak i kukurydzę w najbliższym czasie ceny znów nie pójdą w górę. A to jak wiadomo znów przełoży się na to, iż będziemy dopłacać więcej za diesel lub benzynę. To też pokazuje, że paliwo to niezwykła składowa bardzo wielu rzeczy. W przypadku, gdy kilka z nich nie współgra ze sobą od razu odbija się to na cenie.

Oczywiście jeżeli chodzi o tę kwestię, to jest ona dość marginalne względem chociażby ceny ropy czy kwestii wartości dolara do złotówki. Te dwie rzeczy odgrywają najważniejszą rolę w kwestii tego, ile płacimy na stacji paliw. Mimo wszystko nawet biokomponenty wyciągają od nas z każdego litra daną sumę pieniędzy.

diesel zakaz paliwo

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News