Diesel czy benzyniak ma ciężko zmienić biegi? Kiedy i jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów

Diesel czy benzyniak ma ciężko zmienić biegi? Kiedy i jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów

Podaj dalej

Tak, w skrzyni biegów także znajduje się olej, który należy wymieniać. Mało który kierowca o tym wie i zdaje sobie z tego sprawę, a większość osób nigdy nawet o takiej czynności nie myślała. Przynajmniej do czasu aż ich diesel czy benzyniak odmówił pod tym względem posłuszeństwa. Wtedy przyszedł czas na refleksje, na które było już za późno.

Poradnik – jak zweryfikować stan techniczny amortyzatorów?

Uchroń skrzynie biegów, aby diesel i benzyniak nigdy nie zawiódł

diesel skrzynia hamowanie

Każda skrzynia biegów posiada środek smarny i o ile to nie jest olej, to może trafić się płyn hydrauliczny. Bez względu na to jednak co się znajduje zarówno jedno, jak i drugie wymaga wymiany. Powód wydaje się prosty – wszystko z czasem traci swoje właściwości.

Na szczęście dla wielu kierowców nie jest to zabieg, który należy wykonywać często. I warto tutaj podkreślić jedną rzecz – nie wszystkie instrukcje samochodów o tym mówią, że należy to robić. Co ciekawe, te same auta i te same oleje wysyłane do innych krajów mają o tym dwie różne informacje. W jednym kraju trzeba, w innym nie… choć wszędzie jest to samo.

Dlatego też trzeba podejść do tego odpowiedzialnie i co około 70 tysięcy kilometrów zabrać do serwisu pojazd. I nawet tylko po to, aby specjaliści wymienili w nim olej do skrzyni biegów. To da nam pewność i gwarancję, że przez następne lata ten element nas nie zawiedzie. A jak wiadomo, jest on dość kosztowny.

skrzynia biegow hamowanie

Lepiej tego nie pomijać

A naprawa skrzyni biegów to koszt dobrych kilku tysięcy złotych. Łączna suma może przekroczyć nawet dobre ponad 5 tysięcy złotych, nie warto zatem tutaj szukać oszczędności. Często po takiej awarii zdarza się, że cały samochód… musi pójść na złom! Koszty naprawy po prostu przekraczają jego wartość.

Cena oleju do skrzyni biegów to koszt rzędu 20-30 złotych, do tego wizyta w serwisie, a więc mówimy tutaj naprawdę o śmiesznych pieniądzach względem potencjalnej szkody. Nikt zatem nie powinien się długo zastanawiać jeżeli tego jeszcze nie zrobił. Diesel czy benzyniak na pewno dzięki temu dłużej posłuży.

skrzynia biegow diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News