Diesel budzi coraz mniejsze zainteresowanie wśród polskich kierowców. Zaskakujący początek roku

Diesel budzi coraz mniejsze zainteresowanie wśród polskich kierowców. Zaskakujący początek roku

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadomie jeżeli chodzi o wybór samochodów. Diesel w ich oczach budzi coraz mniejsze zainteresowanie i coraz mniej osób chce wejść w jego posiadanie. Pokazał to już pierwszy miesiąc tego roku, który może okazać się pod tym kątem przełomowy.

To już widać. Diesel idzie w odstawkę

diesel uzywane samochody

Praktycznie pięciokrotnie mniej samochodów importowanych pojawiło się w styczniu tego roku, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mimo wszystko liczba i tak prezentuje się dość imponująco jak na ten okres, gdyż mówimy o 65 tys. 542 pojazdach. Niestety martwić może wciąż jedna rzecz – są to auta coraz starsze, a ich średnia wieku przekracza już 12 lat.

Wynika to też z faktu, że to styczeń to pierwsza kartka z kalendarza tego roku, a więc każdy samochodów postarzał się o rok. Jeżeli wyszczególnić samą benzynę, tutaj jest jeszcze gorzej, gdyż średni wiek to aż 13 lat i dwa miesiące. Widać coraz bardziej, że do Polski zaczynają zjeżdżać coraz to starsze auta.

Zauważalny jest jednak jeden pozytywny trend. Zainteresowanie samochodami z silnikiem typu diesel spada i to na pewno jest bardzo pozytywne, jeżeli chodzi o nasz klimat. Silniki wysokoprężne stanowiły ”tylko” 41,4 procent wszystkich pojazdów. To wciąż sporo, ale jednak tendencja jest malejąca. Tutaj średni wiek wynosi 10 lat i 11 miesięcy.

kupno samochodu diesel

Większa świadomość społeczna

Wszelkie dane zebrał i jak zawsze wyliczył Instytut SAMAR. Podał on również, że upodobania co do marek zbytnio się nie zmieniają. Wciąż to jest w szczególności Volkswagen, Opel i Ford, a dalej kolejno Audi, BMW i Renault. Wynika to też z jednej rzeczy.

Wciąż najchętniej sprowadzamy pojazdy użytkowane wcześniej w Niemczech, Francji i Belgii. Kolejne miesiące pod względem danych niewątpliwie będą bardzo ciekawe, z racji tego jak zmienia się rynek motoryzacyjny w kraju.

handlarze kupno diesel

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News