Diesel, benzyna i LPG, to dla paliw i kierowców historyczny tydzień. Będziemy świadkami nadzwyczajnej zmiany

Diesel, benzyna i LPG, to dla paliw i kierowców historyczny tydzień. Będziemy świadkami nadzwyczajnej zmiany

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Pierwszy tydzień października 2022 roku zapamiętany na długo. Diesel, benzyna i LPG wedle szacunków wielu ekspertów i analityków osiągnąć rekordowe ceny na stacjach. Mowa tutaj o wszystkich paliwach, bowiem ich ceny znacząco pną się w górę i zaczynają osiągać poziom, z jakim wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia. To ba pewno będzie czarna tydzień w kalendarzu, ale nie jedyny, lecz pierwszy.

Szalone ceny za diesel, benzynę i LPG

Najbardziej w oczy rzuca się niewątpliwie cena za LPG, która zaledwie w tydzień podskoczyła już o ponad 20 groszy na niektórych stacjach paliw. Jeszcze tydzień temu kierowcy mogli tankować po około 2,85 zł/l, a dziś ta cena zbliża się do około 3,10 za litr. Właściciele samochodów z instalacją gazową lepiej, żeby zaczęli się rozglądać za stacjami, które oferują paliwo jak najtaniej.

Diesel także nie odpuszcza i gdy jeszcze niedawno był o około 30-35 groszy tańszy niż benzyna, dziś na niektórych stacjach jest nawet i droższy. Średnie ceny wg. BM Reflex kształtującą dla benzyny bezołowiowej 95 – 5,83 zł/l (+3 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego – 5,73 zł/l (+9 gr/l) i autogazu – 2,96 zł/l (+11 gr/l). To jednak tylko średnie sprzed kilku dni, a ceny potrafią sporo się zmienić po weekendzie. Kto wyszedł już w poniedziałek z domu i widział ten wie.

Wszystko za sprawą dużego skoku w hurcie, gdzie o oba paliwa zdrożały średnio o  18–19 groszy na litrze netto. A to tylko pokazuje potencjał jaki drzemie w podniesieniu ceny paliw za diesel i benzynę na stacjach. Jeżeli ktoś sądził, że wrzesień był złym miesiącem, przekona się szybko, że październik będzie jeszcze gorszym. Tak jak wspomnieliśmy – ten tydzień zapowiada się już rekordowo, jeżeli chodzi o kwoty tankowania paliw w Polsce.

Spadła marża na sprzedaży paliw

Wysokie ceny paliw sprawiają, że na stacjach spada za nich marża. W przypadku benzyny 95 we wrześniu spadła ona w całym kraju o 34,5 procent od średniej marży z 2020 roku. Wynosiła ona 13 groszy na litrze. Z kolei patrząc na diesel tutaj marża spadła aż o 49,1 procent i wyniosła 0,11 zł. To pokazuje, że i stacje paliw nie mają łatwego życia w okresie wysokich cen paliw.

O ile wcześniej stacje paliw mogły zachęcać kierowców przyjazdem do siebie ”manipulując” marżą na korzyść kierowców, dziś takiej furtki już nie mają. W zasadzie pozostaje im się dostosować do warunków jakie panują na rynku. Bo czarowanie groszem czy dwoma, nie robi na kierowcach praktycznie żadnej różnicy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News