Diesel, benzyna i LPG a czynniki zużycia paliwa. Dla kierowców to bardzo istotne fakty

Diesel, benzyna i LPG a czynniki zużycia paliwa. Dla kierowców to bardzo istotne fakty

Podaj dalej

Koszty eksploatacyjne samochodu dla polskich kierowców nie są niskie. Zwłaszcza dla kierowców tankujących diesel i benzynę, bo w przypadku LPG sprawa wygląda znacznie korzystnie. Duże znaczenie w tej kwestii ma rzecz jasna czynnik zużycia paliwa. To ile za nie płacimy przekłada się na nasze życie.

Diesel i benzyna nie należą do najtańszych paliw

diesel zanieczyszczenia strefa

Wystarczy tylko przypomnieć, że Polacy są trzecim krajem w Europie od końca, jeżeli chodzi o ilość przejechanych kilometrów za średni dzienny zarobek. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii, gdzie jeżdżenie samochodem naprawdę jest już ogromnym luksusem.

Ale i u nas nie ma żadnych powodów do zadowolenia. Dlatego tak ważne jest to, aby świadomie dbać o samochód w przypadku pilnowania tematu zużycia paliwa. A wpływ na to ma wiele czynników m.in. niedrożny filtr paliwa, uszkodzona sonda lambda lub przepływomierz. Problemy może sprawić niesprawny termostat, a także uszkodzony MAP sensor.

Najważniejszy jest styl jazdy kierowcy, a więc tzw. „ecodriving”. Dobrej jakości paliwa i oleje to także czynniki, których nie można pomijać w kwestii obniżenia spalania. Współcześnie to niezwykle istotne rzeczy, biorąc pod uwagę ile kosztuje diesel i benzyna.

tankowanie diesel benzyna

Pilnowanie kwestii technicznych

Kierowca powinien czuć się zobowiązany do tego, aby robić przeglądy samochodu na warsztacie. Czekanie na awarie to niestety nie droga do tego, aby oszczędnie jeździć. Dobry warsztat jest w stanie wyłapać wszelkie problemy ze spalaniem paliwa w większej ilości.

Sami powinniśmy również mieć na uwadze to, czy w ostatnich miesiącach zużycie się nie zwiększyło. Przydatne w tej kwestii różne programy, gdzie podaje się tylko ilość zakupionego paliwa i ilość przejechanych kilometrów. Zdeycowanie najłatwiej w ten sposób prowadzić kontrole.

Diesel na stacjach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News