Diesel bądź benzyniak pracuje na postoju. Konsekwencje tego są większe niż możemy przypuszczać

Diesel bądź benzyniak pracuje na postoju. Konsekwencje tego są większe niż możemy przypuszczać

Podaj dalej

Wciąż bardzo duża grupa kierowcą pierwsze co robi zimą, to odpala samochód, a dopiero później zajmuje się odśnieżanie samochodu. Nie wiadomo dlaczego tak duży odsetek procentowy osób wciąż praktykuje tego typu zachowanie. Jest ono bardzo złe zarówno dla silnika typu diesel, jak i benzyniaka.

Diesel i benzyniak nienawidzą postoju

odsniezanie samochodu diesel

Tego typu zachowanie bardzo źle wpływa na jednostkę napędową, a tak naprawdę w niczym jej nie pomaga. Wręcz przeciwnie, bowiem w ten sposób zmuszamy ją do jeszcze cięższe pracy w bardzo trudnych warunkach. Zwłaszcza, gdy włączymy dodatkowe funkcje w samochodzie, jak klimatyzacja czy radio.

Każdy silnik powinien być uruchamiany dopiero w momencie, gdy wiemy, że jedziemy. Wtedy pracuje on najlepiej i najszybciej się nagrzewa, podobnie zresztą jak wnętrze pojazdu. Na postoju jest większy pobór paliwa, wytwarza się więcej spalin i doprowadzamy do niszczenia elementów w jednostce napędowej, która nie jest dobrze rozgrzana i nasmarowana.

To wynika z konstrukcji tych elementów, które zostały stworzone po to, aby jak najszybciej rozgrzewały się w trakcie jazdy. Skutków jest dużo, ale warto wspomnieć o jednym. Nadmiar paliwa przedostaje się w trakcie postoju do układu wydechowego bądź do oleju, w ten sposób go rozrzedzając  pogarszając smarowanie.

zima silnik diesel

Oducz się złych nawyków

Ta metoda tak naprawdę przechodzi z dziadka na ojca, a następnie na nas. Tyle tylko, że dziś nie mamy do czynienia z samochodami takimi, które jeździły po polskich drogach lata temu. To zupełnie inne i bardziej rozwinięte technologicznie silniki, dla których postój nie jest niczym dobrym, a zwłaszcza w trakcie mrozów.

Każdy kierowca musi zrozumieć, że pierwsze co to należy odśnieżyć dobrze samochód i przygotować go do jazdy. Dopiero, gdy już to zostanie zrobione można spokojnie usiąść przed kierownicą i odpalić diesel czy benzyniaka, aby ruszyć w drogę.

snieg diesel samochod

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News