Czy za brak prawo jazdy w aplikacji mObywatel można otrzymać mandat?

Czy za brak prawo jazdy w aplikacji mObywatel można otrzymać mandat?

Podaj dalej

Od soboty 5 grudnia zmienia się życie dla kierowców i to zmienia na lepsze! Prawo jazdy można w końcu pozostawić w domowej szufladzie, bowiem nie trzeba już go wozić ze sobą. Teraz można mieć go w aplikacji mObywatel, ale czy za jego brak w trakcie kontroli może nam grozić mandat?

Prawo jazdy. Mandat za brak wirtualnego prawo jazdy?

Wątpliwości wśród wielu kierowców budzi to czy skoro nie mają ze sobą dokumentu, jaki wozili od lat, to czy teraz muszą je posiadać w telefonie. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie! Posiadanie uprawnień w smartfonie to tylko dodatek, który może się przydać.

prawo jazdy mobywatel

Funkcjonariusze w trakcie kontroli nie będą prosić do okazania prawo jazdy w telefonie. Sami sprawdzą czy je posiadamy w Centralnej Ewidencji Kierowców. Aplikacja może się przydać jedynie w przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Ale nawet jeżeli jej nie będzie, to i tak nie powinno być problemów z rozwiązaniem drobnego kłopotu, jaki potencjalnie może się narodzić.

Śmiało można zatem powiedzieć, że niektórzy kierowcy od teraz zarobią na kontroli 50 zł. Zarobią, bo tak naprawdę ich nie stracą, gdyby zapomnieli zabrać ze sobą dokumentów wychodząc w pośpiechu z domu.

Czy można stracić uprawnienia skoro fizycznie policja ich nie zabierze?

prawo jazdy

Piraci drogowi i tak muszą mieć się na baczności. Policja jeżeli zdecyduje się odebrać prawo jazdy bądź będzie do tego zmuszona (punkty karne) zrobi to w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców. Podobnie zresztą jak to obecnie wygląda obecnie w dowodem rejestracyjnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News