Czy wciąż opłaca się zakładać instalację gazową skoro drożeje LPG?

Czy wciąż opłaca się zakładać instalację gazową skoro drożeje LPG?

bio lpg paliwo

Podaj dalej

Jeszcze w maju, czerwcu warsztaty montujące instalację gazową LPG w samochodach szukały miejsc w kalendarzu z wolnymi terminami. Dziś sytuacja wygląda już nieco inaczej, a wszystko z powodu, że od tego momentu autogaz zdrożał o około 50-60 groszy. A to nie koniec podwyżek przez ostatnią awarię w Rosji, gdzie doszło do poważnej awarii w zakładach produkcyjnych. Czy zatem opłacalne jest wciąż przerabianie samochodu?

Instalacja LPG wciąż opłacalna?

O ile ktoś kupuje używany bądź nowy samochód z instalacją gazową nie musi martwić się o sens jej montażu. Rozterki zawsze mają ci kierowcy którzy mają samochód i chcą go przerobić, aby móc jeździć na LPG. Bo o ile cena tego paliwa jest w okolicach 2 złote, nikt nie ma wątpliwości, że tak. Ale co w przypadku, gdy trzeba już za litr zapłacić blisko 3 złote, a niebawem może i nieco więcej. Czy wciąż jest to wówczas opłacalne?

Obecnie średnia cena LPG w Polsce to 2,70 złotych za litr. Przy takiej cenie autogazu montaż instalacji gazowej w samochodzie wciąż jest opłacalny – i to bardzo! Jak pokazują kalkulatory wyliczeniowe przy miesięcznym przebiegu 3000 km, rocznie można zaoszczędzić 7 tysięcy złotych.  Oznacza to, że w przeciągu kilku lat można uzbierać na dobry używany samochód… także z LPG.

Nawet jeżeli ziści się czarny scenariusz, a więc cena wzrośnie do trzech złotych i powyżej, kierowcy mogą być spokojni. Autogaz dalej będzie dalej opłacalny dla tych, którzy zastanawiają się nad sensem inwestycji w przeróbkę samochodu. W obecnej sytuacji prawda wygląda tak, że do kwoty 3,80 złotych LPG dalej będzie warte uwagi, jeżeli chodzi o montaż butli. Choć taka kwota raczej nigdy nie zostanie osiągnięta przez to paliwo. Wniosek? Zawsze warto zdecydować się na szukanie oszczędności w jeździe na gaz.

Czy będziemy jeszcze kiedyś taniej tankować LPG?

Cena około 2,20 złotych jest niewątpliwie tą najbardziej upragnioną dla kierowców z instalacją gazową. W końcu ona cieszyła nas nie tak dawno, gdy z kwoty 2,70 złotych za litr z początku roku, spadła właśnie bliżej wakacji do tej kwoty. Na razie niestety wszystkie przesłanki wskazują na to, że autogaz będzie drożał i patrząc na zmiany podatkowe, jakie nadchodzą możliwe, że już nie wrócą nigdy. Mimo choć będziemy płacić więcej, trzeba pocieszać się jednym – LPG wciąż jest opłacalne i daje nam oszczedności!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News