Czy silnik lubi dodatki jakie dodajemy do oleju? Kiedy warto je stosować i w jakich sytuacjach

Czy silnik lubi dodatki jakie dodajemy do oleju? Kiedy warto je stosować i w jakich sytuacjach

olej silnikowy diesel

Podaj dalej

Wielu kierowców wciąż zadaje sobie pytanie, czy warto stosować dodatki do oleju? Istnieją dwie szkoły i każda ma odmienne zdanie w tym temacie. Bo skoro silnik potrzebuje wyłączenie oleju, a też sam w sobie jest wzbogacony, to po kombinować? Z kolei druga mówi, że są sytuację wymagające wręcz dodatkowego wsparcia. I komu tutaj wierzyć?

Jaki silnik taki dodatek

Dodatki do oleju produkowane są przez potentatów w tej branży, a więc skoro ktoś się decyduje na taki krok, widocznie taki produkt jest potrzebny. I nie ma wątpliwości, że… jest! Wszystko jednak zależy od sytuacji i kondycji w jakiej znajduje się dany silnik. To nie są produkty, które stosuje się profilaktycznie.

Naszej jednostce napędowej musi coś faktycznie dolegać, aby zabrać się za jej ratowanie. I choć nie są to produkty, które gwarantują odczarowanie problemu niczym czarodziejską różdżką, to jednak bardzo często pomagają. Trzeba tylko sięgać po produkty sprawdzone, znanych producentów i wybierać je zgodnie z danym przeznaczeniem. Wtedy możemy mieć pewność, że mieszanie ulepszacza z olejem nie zaszkodzi, a pomoże. Choć słowo zaszkodzi jest napisane zbyt na wyrost, bo tak naprawdę te produkty nigdy nie szkodzą, a bardziej są zbędne jeżeli już.

Dodatki mają na celu poprawę warunków pracy silnika. Dzięki nim możemy m.in.oczyścić silnik z zanieczyszczeń, obniżyć tarcie, czy zapobiec wyciekom. Traktować je można tak naprawdę jako środki, które swoimi właściwościami dodatkowo poprawią pewne właściwości.

Czyszczenie, redukcja i szczelność

Kierowcy posiadający samochody starszej daty, gdy tylko widzą, że silnik na pewne problemy, powinni sięgnąć po tego typu produkty. Wcześniej jednak warto skonsultować temat z dobrym mechanikiem, lecz tutaj trzeba uważać. Niektórzy będą woleli zarobić na naprawie, niż doradzać tego typu środki.

Dlatego też jeżeli nie mamy pewnego mechanik, to bez względu na wszystko warto ”zaryzykowac”. Jeżeli dany produkt nie pomoże, przynajmniej mamy pewność, że próbowaliśmy. Bo tak jak wspominaliśmy – taki zabieg na pewno nie zaszkodzi, a w pewnym stopniu zawsze pomoże. A ceny takich środków wachają się zależnie od potrzeby w okolicach od 20 złotych maksymalnie to 100 złotych. Wydatek żaden, a może nas ochronić przed kolejnym znacznie większym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News