Czy jakość tankowanego LPG ma znaczenie? Wielu kierowców szuka odpowiedzi na to pytanie

Czy jakość tankowanego LPG ma znaczenie? Wielu kierowców szuka odpowiedzi na to pytanie

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, że diesel i benzyna może być lepszej lub gorszej jakości. Jak to jednak wygląda w przypadku LPG? Czy ma znaczenie to na jakiej stacji tankujemy i ile płacimy za autogaz? Osoby posiadające samochody z instalacją gazową mają wiele pytań w tej kwestii, gdzie nie zawsze łatwo o odpowiedź.

LPG i jakoś gazu

lpg tankowanie paliwo

Kierowców bardzo często kusi tańsze paliwo, a obecnie w przypadku autogazu można znaleźć różnicę nawet o 25 groszy na litrze. Na jednej stacji paliw LPG kosztuje 2,70 zł, a na innej 2,45 zł, zatem w przypadku gazu rozbieżność jest duża. Ale czy jeden i drugi produkt jest dobry dla naszego samochodu?

UOKiK nieustannie sprawdza to, co wlewamy do swojej butli z gazem. Wbrew pozorom ciężko o to, aby tankowany gaz był naprawdę złej jakości dla naszej instalacji, silnika i auta. Tutaj można sprawdzić najnowsze kontrole z tego roku, gdzie wszędzie jakość była dobra. I to zarówno w punktach ”no name”, jak i tych markowych.

W pozostałych kontrolach nie wygląda na inaczej. Jeżeli trafi się jakaś stacja, gdzie autogaz jest złej jakości to naprawdę ze świecą go szukać. A skoro nie ma do tego typu punktów zastrzeżeń, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby na nim jeździć.

lpg gaz tankowanie

Siarka – największy wróg

Jeżeli chodzi o gaz to największym problemem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu zawartości siarki. To może w dłuższej perspektywie takiego tankowanie doprowadzić do korozji niektórych elementów silnika. To najgorsze co może spotkać jednostkę napędową.

Samo LPG ma to do sobie, że wytrąca substancje smoliste i parafinę. To prowadzi do tego, że oblepiana jest instalacja – choć to akurat nie jest tak duży kłopot. Można to fachowo co jakiś czas wyczyścić, za co zapłacimy około 100 złotych. Wynika to po prostu z użytkowania pojazdu.

gaz samochod lpg

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News