Czas na nowy podatek od samochodów używanych. Padł niechlubny rekord ich wieku w naszym kraju

Czas na nowy podatek od samochodów używanych. Padł niechlubny rekord ich wieku w naszym kraju

podatek-sejm-samochod-scaled

Podaj dalej

Czy to już odpowiedni moment na to, aby wprowadzić podatek o którym mówi się od bardzo dawna? Wygląda na to, że tak patrząc na wiek rosnący wiek samochodów sprowadzanych do Polski. Sytuacja pod tym względem zawsze była zła, ale teraz można uznać, że jest bardzo zła. Właśnie padły nowe rekordy w kraju pod tym względem, co nie napawa optymizmem.

Podatek zatrzyma sprowadzanie szrotów

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Sierpień stał pod znakiem kilku rekordów, jeżeli chodzi o samochody używane. Została ich sprowadzona najmniejsza ilość, co pokazuje jak import kuleje pod tym względem. W dodatku wiek pojazdów, jakie znalazły się w naszym kraju, to pod względem średniej najgorszy wynik w historii. Auta te są rekordowo stare i bliżej im na szrot niż do dłuższej jazdy dla kolejnego kupca.

Do Polski sprowadzono w sierpniu 57 305 sztuk samochodów osobowych. Średni wiek importowanego auta w sierpniu wyniósł 12,82 roku. Średnią sierpniową podwyższyły samochody osobowe (12,91), szczególnie te wyposażone w silniki benzynowe (13,73) – wynika z danych IBRM Samar.

Czy to już zatem czas, aby rząd wprowadzić w życie podatek na który czeka większość osób. Wiadomo, że mowa tutaj o autach starych, które nie spełniają żadnych współczesnych norm i tylko zatruwają środowisko. Jakość powietrza w Polsce i tak zapowiada się w najbliższym czasie tragicznie, ze względu na ogrzewanie domów ”byle czym, byle nie oponami”. Bo przecież taką drogę obrała partia rządząca, a słowa te wypowiedział sam jej prezes.
kierowca-kierownica-samochod

Opłata ograniczy patologiczny handel

Polacy wciąż się nacinają to, że kupują bardzo stare auta, za które dodatkowo teraz muszą płacić wysoką cenę. A takie pojazdy to wieczna skarbonka, która najczęściej nie ma końca. Efekt jest taki, że większość osób, chce wypchać dalej taki pojazd, niż ciągle do niego dokładać. Koniec końców bardzo szybko trafiają one na szrot, jako zakupowy niewypał.

Podatek od tego typu pojazdów mógłby mocno ograniczyć handel starociami. Sprzedawcy musieliby rozglądać się za nowszymi pojazdami i trafiać do innej grupy docelowej. Tak to wciąż mogą iść po bandzie, bowiem zawsze znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się na zakup.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News