Czarny dym z diesla nie spodobał się ITD. Trwa walka o lepsze środowisko

Czarny dym z diesla nie spodobał się ITD. Trwa walka o lepsze środowisko

Podaj dalej

Duże zaskoczenie przeżył kierowca samochodu, który otrzymał nakaz zatrzymania się ze strony ITD. Jak się po chwili okazało było to konsekwencją tego, że z jego rury wydechowej wydobywał się czarny dym. Działo się to zawsze wtedy kiedy przyśpieszał.

Nie jest żadną nowością to, że z układu wydechowego może pojawić się czarna chmura dymu. W końcu to jeden z uroków diesla, który jak wiadomo często za to obrywa. Okazało się jednak, że w tym przypadku dopuszczalną ilość poszczególnych związków jakie określa norma emisji spalin zostały przekroczone.

ITD kontra diesel

Kontrola Inspektorów Transportu Drogowego została przeprowadzona z pomocą specjalistycznym dymomierzem. Robi on bardzo dokładny pomiar zadymienia spalin i od niedawna stał się on częścią wyposażenia wielu pojazdów ITD.

Jak wykazał pomiar wynik znacznie przekraczał dopuszczalną wartość określoną przez producenta pojazdu. Kierowca otrzymał mandat, a także stracił dowód rejestracyjny. Pojazd został wyłączony z ruchu w obawie o zagrożenie środowiska. Do momentu aż usterka nie zostanie naprawiona, samochód nie będzie mógł wyruszyć na drogę.

Diesel kopci, taka już jego natura

Starszy diesel ma w naturze to, że kopci. Z nowymi samochodami już takich problemów nie ma, bowiem są one już bardziej ekologiczne i dostosowane do tego, aby nie wypuszczać czarnego dymu. A pojawia się on wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego zwiększania obciążenia silnika.

ITD diesel dym
Czarny dym to ”symbol” diesla

Współczesne samochody posiadają specjalne filtry, dzięki którym emisja spalin nie dostaje się aż w takiej ilości do środowiska. Jednak, gdy się tak dzieje wówczas trzeba liczyć się z kosztowną naprawą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News