Coraz trudniej o prawo jazdy. Cierpliwość to już podstawa i największy atut

Coraz trudniej o prawo jazdy. Cierpliwość to już podstawa i największy atut

Podaj dalej

Osoby starające się o prawo jazdy muszą wykazywać się nie lada cierpliwością w oczekiwaniu na egzamin. Mniejsze Wojewódzki Ośrodku Ruchu Drogowego zaczynają łączyć się z większymi WORD-ami, z kolei te większe mają sporą liczbę chętnych. Efekt tego jest taki, że znacząco wydłuża się czas oczekiwania na egzamin.

Prawo jazdy? Nie tak szybko

prawo jazdy egzamin word

Jak informuje Rzeczpospolita w niektórych ośrodkach WORD czas oczekiwania na egzamin wynosi około miesiąca. Dłuższej, bo ponad miesiąc czas oczekiwania wynosi np. w Katowicach. Biorąc pod uwagę, że wcześniej czekało się zaledwie kilka dni, a maksymalnie 10 dni, różnica jest widoczna gołym okiem. A wraz z każdym tygodniem czas ten może się wydłużać.

Samych dokumentów prawo jazdy wydaje się jednak mniej niż przed rokiem. W Poznaniu na koniec września wydano 20 tysięcy uprawnień, gdzie rok wcześniej w tym okresie było ich 35 tys. I choć w teorii wydaje się, że zainteresowanie jest większe, bo każdy chce podróżować własnym środkiem lokomocji, to jednak zupełnie tak nie jest.

”Mniejsze ośrodki egzaminowania łączą się w większe, by przeżyć. Ale klient na tym traci. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego alarmują: nie mają pieniędzy na zatrudnienie nowych egzaminatorów. Czas pandemii wymusza zachowanie reżimu sanitarnego, a ten oznacza częste przerwy w egzaminach’‚ – pisze gazeta.

Rząd planuje wprowadzić zmiany

Jak już informowaliśmy w opublikowanym rozporządzeniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zajęto się problemem z elastycznością przeprowadzania egzaminów. W szczególności z przydzielaniem kolejnych egzaminów egzaminatorom, którzy zakończyli już egzamin, co w ostateczności przyczyniało się do braku możliwości przeprowadzenia kolejnych egzaminów w zaplanowanym czasie.

egzamin-prawo-jazdy-elka

WORD-y będą mogły zatrudnić na okres pół roku osoby niespełniające jednego z warunków określonych, obowiązujących obecnie w przepisach. Będą one jednam zobowiązane do posiadania pełnego zakres uprawnień, a także dwuletnie doświadczenie w egzaminowaniu w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy kat. B.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News