Co dalej z prawo jazdy w Polsce? Przyszli kierowcy mogą mieć duże powody do zmartwień

Co dalej z prawo jazdy w Polsce? Przyszli kierowcy mogą mieć duże powody do zmartwień

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Ostatnie dni nie było łatwe dla osób, które chciały zdać prawo jazdy. Większość osób w wielu miastach, gdzie znajduj się Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, miało odwołane swoje egzaminy. To z racji protestów egzaminatorów, którzy domagają się m.in. podwyżek swoich pensji. Pierwszy z protestów dobiega końca i teraz wszyscy czekają na sygnał z Ministerstwa Infrastruktury.

Kiedy unormuje się sytuacja ze zdawaniem prawo jazdy?

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Piątek ma być oficjalnie ostatnim dniem, w którym egzaminatorzy protestują. Od poniedziałku we wszystkich WORD-ach w kraju egzaminy powinny odbywać się zgodnie z planem. Choć jak podkreśla przedstawiciel egzaminatorów Tomasz Dziuganowski, mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki, że egzaminator jeszcze nie stawi się do pracy.

Teraz licznik tyka i wszyscy czekają na dzień 20 lipca, kiedy to ma odbić się spotkanie z rządem w sprawie postulatów. Oznacza to, że przez niemal dwa tygodnie nic nie powinna zakłócać egzaminów przyszłych kierowców. Jeżeli jednak Ministerstwo Infrastruktury nie usiądzie do rozmów, wówczas protest może nabrać znacznie większego rozgłosu i rozpędu.

Warto podkreślić, że w mijającym tygodniu nie protestowały wszystkie WORD-y w kraju. Między innymi protest dla dobra osób egzaminujących odpuściła Warszawa, choć jak podkreślono – popierają protest. Nie jest wykluczone, że jeżeli sytuacja szybko się nie zmieni, będziemy mieli do czynienia z ogólnopolskim strajkiem. Żadna osoba wtedy w kraju nie przystąpi do żadnego egzaminu na prawo jazdy.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Egzaminator lada moment będzie zarabiał niemal najniższą krajową

W przyszły roku dość wyraźnie ma pójść w górę najniższa krajowa. A początkujący egzaminator będzie zarabiał niewiele więcej, niż będzie ona wynosiła. Mało tego – przez kolejne trzy lata od rozpoczęcia pracy, taka osoba nie może liczyć na podwyżkę. Dlatego tez oczekiwania przy ryzyku, jakie wykonuje taka osoby są takie, aby pensja była adekwatna do pracy.

Egzaminowanie przyszłego kierowcy na pewno nie jest pracą łatwą. Zwłaszcza, że u takich osób dochodzi stres, przez co ich zachowania na drodze mogą być różne. Osoba siedząca na fotelu pasażera musi być na bieżąco skupiona i obserwować nie tylko co robi kierowca, ale i całe otoczenie. Wszystko dla ogólnego dobra.

prawo jazdy word
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News