Chroń dobrze swój silnik typu diesel. Zatem wybrać płyn chłodniczy czy koncentrat płynu do chłodnic?

Chroń dobrze swój silnik typu diesel. Zatem wybrać płyn chłodniczy czy koncentrat płynu do chłodnic?

Podaj dalej

Układ chłodzący w samochodzie to niezwykle istotna kwestia, jeżeli chodzi o to, aby diesel czy inna jednostka napędowa prawidłowo mogły pracować. Silnik w trakcie pracy znacząco się rozgrzewa, dlatego tak ważne jest, aby wspomóc go w tym, żeby nic mu nie zagrażało. Co zatem lepiej zastosować płyn chłodniczy czy jego zamiennik, a więc koncentrat?

Zadbaj o swój diesel i dobrze go chłodź

plyn chlodniczy silnik

Po układzie chłodzącym krąży płyn chłodniczy, a jego rola jest tutaj oczywista. Przy tym wszystkim posiada on właściwości antykorozyjne i dba o to, żeby nie powstawał kamień. Skład płynu w zasadzie jest banalnie prosty, bowiem połowa jego składu to woda demineralizowana. Z kolei niemal cała druga połowa to glikol etylenowy lub propylenowy.

Ten tak naprawdę odpowiada za to, aby środek nie zamarzł w trakcie mrozów. W płynie w niewielkich ilościach znajdują się również środki chemiczne, np. sprawiające, iż ten w układzie się nie pieni. Produkt taki jest ogólnie dostępny i powszechny w stosowaniu.

Na rynku jest jeszcze mniej popularny koncentrat płynu do chłodnic, który wystarczy zmieszać z wodą. Nie zawsze tutaj jednak na bieżąca jest wskazywana jako najlepsza przez danego producenta. Z reguły proporcje są podobne, bowiem stanowią po połowie. Cena za niego w zasadzie jest identyczna, więc zatem powstaje jedno zasadnicze pytanie – czy warto się w to bawić?

Jaka jest zatem różnica?

Tak naprawdę jest ona praktycznie… żadna. Opłaca się stosować koncentrat jedynie w przypadku, gdy potrzebujemy na daną chwilę większej ilości tego środka. Zabawa w szukanie oszczędności ma zatem sens, gdy w mieszkaniu posiadamy kilka samochodów. W innym wariancie lepiej pójść po normalnej linii, a więc sięgnąć po gotowy produkt.

diesel silnik plyn

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News