Ceny paliw wrócą do dawnego poziomu? Odbyły się rozmowy na szczycie w tej sprawie

Ceny paliw wrócą do dawnego poziomu? Odbyły się rozmowy na szczycie w tej sprawie

paliwo ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Z niecierpliwością wszyscy wyczekują momentu, aż ceny paliw uregulują się na odpowiednim poziomie na tyle, że nie trzeba będzie się o nie już zamartwiać. Do takiego scenariusza wciąż pozostaje jednak długa droga. Rozmowy w tej sprawie przeprowadził Joe Biden z przedstawicielami OPEC+. Wygląda jednak na to, że udało się ugrać tyle, co za ostatnim razem, a więc nic.

Znaczące zmiany ceny paliw nie tak prędko?

ceny paliw stacja
fot. freepik

Prezydent Stanów Zjednoczonych odbył rozmowy z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej w sprawie zwiększenia produkcji ropy. Jak donoszą jednak Amerykańskie media prezydent niewiele zdołał wskórać w tym temacie. Wszystko z racji tego, że Bliski Wschód chce utrzymać jak najlepsze relacji z Rosją, choć tak praktycznie została ”odcięta od cywilizowanego świata”.

Zwiększenie wydobycia ropy, jej większa ilość m.in. w Ameryce czy Europie, jest kluczowe do tego, aby ceny paliw zaczęły spadać. W innym przypadku wciąż istnieje ryzyko, że podać będzie mniejsza niż popyt i dojdzie do załamania na rynku. A to by sprawiło, że diesel czy benzyna szybko i znacząco zaczęłyby drożeć.

Decyzje w sprawie wydobycia ropy zatem są i będą podejmowane z Rosją. Tym samym Putin wciąż trzyma niemal cały świat w garści, dzięki wciąż dobrym relacjom ze swoimi partnerami. To niestety duży kłopt dla świata, który musi mierzyć się z rosnącym kryzysem. Duże koszty za paliwo sprawiają, że kraje popadają w kłopoty gospodarcze.

benzyna diesel ceny paliw paliwo podatki vat akcyza
fot. freepik.com – brukoik

Na jakie ceny można liczyć?

Oczywiście to, że OPEC+ twierdzi jedno, nie oznacza tego, że tak będzie. Sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Już teraz widać, że cena ropy spadła do poziomu 100 dolarów w obawie przed recesją. Jeżeli kryzys będzie się pogłębiał – a tak rysują to eksperci – i tak dojdzie do obniżek na stacjach.

Problemem wciąż pozostanie jednak sama ilość ropy na świecie. Bo to wciąż hamulec, który może sprawić, że choć ceny paliw mogłyby być znacząco niższe, to jednak nie będą. Bacznie pozostaje obserwować to co dzieje się w kwestii ropy, jak i samych relacji na świecie.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News