Ceny paliw w Polsce są o złotówkę za wysokie, oto dowód! Kiedy prawdziwe obniżki na stacjach?!

Ceny paliw w Polsce są o złotówkę za wysokie, oto dowód! Kiedy prawdziwe obniżki na stacjach?!

ceny paliw tankowanie

Podaj dalej

W ostatnim czasie ceny paliw poszły w dół na stacjach, ale wciąż są one bardzo dalekie od takich jakie powinny być. Skąd takie wnioski? Wystarczy spojrzeć na cenę ropy, która jest obecnie najtańsza od wielu miesięcy, a ostatnio taka cena była w grudniu 2021 roku. Wówczas benzyna kosztowała 5,73 zł/l, a diesel 5,76 zł/l w średniej cenie.  Dziś to kolejno 6,71 zł/l i 7,07 zł/l.

Za wysokie ceny paliw

diesel paliwo benzyna ceny paliw
fot. freepik

Obecnie ropa Brent wyceniana jest na poziomie 71 dolarów, a więc tak naprawdę w dwa tygodnie potaniała o blisko 15 dolarów! Przez bardzo wiele tygodni średnia utrzymywała się właśnie na poziomie około 85 dolarów, a odchylenia w dół czy w górę były chwilowe i niewielkie. Teraz nastąpiło mocne tąpnięcie, ale nie widać tego w ogóle aż tak jak powinno na stacjach.

Choć za tankowanie płacimy mniej, to tak naprawdę nieco mniej, a powinniśmy dużo mniej. Kiedy wartość ropy była na takim samym poziomie, wówczas kierowcy w Polsce tankowali około złotówkę taniej. Jak na razie trudno mieć większe powody do zadowolenia, widząc i wiedząc jak realnie powinny wyglądać ceny paliwa na stacjach.

Oczywiście podstawy do dalszych obniżek są duże, a nawet bardzo duże, żeby nie powiedzieć ogromne. Tyle tylko, że kierowcy czekają aż faktycznie zaczną realniej mniej płacić, a nie zobaczą wyłącznie kilkugroszowe obniżki. Cena za benzynę i diesel na poziomie około 6 złotych, to realne odzwierciedlenie tego, co na dzień dzisiejszy pokazują rynku. Ewidentnie znów przepłacamy i po raz kolejny nie o małe pieniądze.

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – BillionPhotos

Olej napędowy nawet zdrożał, zamiast stanieć

W ostatnich notowaniach cen hurtowych w Polsce diesel zamiast stanieć, to podrożał o około 10 groszy. To też pewnego rodzaju paradoks, który pokazuje, że nie do końca jest tak jak powinno być, jeżeli chodzi o ceny paliw. Z kolei benzyna od średniego poziomu potaniała o około około 20 groszy. To też wydaje się zbyt mało, co do oczekiwać.

W tym wszystkim najlepiej odnajduje się niewątpliwie LPG, które zachowuje duża stabilność. Ale prawda jest taka, że jeżeli ropa tanieje to i z czasem tanieć powinien również autogaz. Tutaj jednak nie ma co liczyć na duże obniżki i ceny na poziomie 2 złotych. To będzie na poziomie około 10-30 groszy.

benzyna diesel ceny paliw paliwo marża opłaty podatki vat akcyza
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News