Ceny paliw w lipcu mogą mocno zaskoczyć. 8 złotych za diesel i benzynę to już nie straszenie, a realny scenariusz

Ceny paliw w lipcu mogą mocno zaskoczyć. 8 złotych za diesel i benzynę to już nie straszenie, a realny scenariusz

benzyna diesel lpg ceny paliw

Podaj dalej

W ostatnich dniach ceny paliw dają mniej powodów do zmartwień niż zazwyczaj. Ten piękny sen jednak szybko się skończy, bowiem na horyzoncie już widać problemy, które przyczynia się na pewno do wzrostu. Dziś diesel i benzyna kosztuje nieznacznie poniżej 8 złotych za litr, a niebawem może kosztować nieznacznie powyżej tej kwoty.

Lipiec a ceny paliw

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Na świecie zaczyna brakować około 2 milionów wyprodukowanych baryłek dziennie. I mowa tutaj o krajach kluczowych pod względem tego, że zaopatrują one Europę. Zwłaszcza w momencie kiedy tak cenne są dostawy z innych państw niż Rosja. Libia i Ekwador ma jednak swoje wewnętrzne problemy, a te problemy tak naprawdę odczuje wiele osób – w tym my.

Libia jest praktycznie potentatem, jeżeli chodzi o produkcję ropy w Afryce. Tamtejsze Ministerstwo Ropy poinformowało, że w czerwcu produkcja spadła z 1,2 mln do 100 tys baryłek! Pojawiają się również informacje o zwiększonej produkcji, ale są to informacje sprzeczne i ogólnie trudno znaleźć gdzieś pomiędzy wierszami prawdę. Na pewno produkcja nie jest taka, jaka być powinna.

Również Ekwador nie jest w stanie produkować tyle ropy ile powinien. A wszystko przez ograniczenie wydobycie ropy naftowej ze względu na antyrządowe protesty w kraju. Produkcja spadła o 50 procent, a może zostać całkowicie wstrzymana. To byłby duży cios i szybko doszłoby do wzrostu ceny ropy na giełdzie.

benzyna diesel lpg
fot. freepik.com – marketlan

8 złotych nieuniknione?

Polska jak na razie dość skutecznie ucieka od ceny 8 złotych za litr diesla czy benzyny. Ceny paliw choć są bliskie tej wartości, to jednak w wielu miastach w naszym kraju jej nie osiągnęły. A na pewno nie osiągnęła tego średnia krajowa, która nie pokazała jeszcze w przypadku obu paliw ósemki. W wakacje taka sytuacja może jednak się zmienić, co niestety nie cieszy nikogo.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – lunopark

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News