Ceny paliw a marże na stacjach. Kierowcy wciąż mogą czuć się oszukiwani tankując diesel lub benzynę

Ceny paliw a marże na stacjach. Kierowcy wciąż mogą czuć się oszukiwani tankując diesel lub benzynę

Podaj dalej

Diesel i benzyna przed weekendem majowym znów zdrożeje o niecałe 5 groszy na litrze. Tym samym wciąż zasadne staje się pytanie, czy to nie czas, aby stacje paliw w końcu obniżyły swoje marże? Zwłaszcza, że są one jednymi z najwyższych w ostatnich latach. Kierowcy na pewno nie mają powodów do zadowolenia.

Benzyna oraz diesel z wysokimi marżami

diesel benzyna paliwo

Stawki hurtowe paliw kolejny raz miały niewielką obniżkę, ale na stacjach paliw wciąż notujemy niewielkie… wzrosty. Kierowcy mogą zadawać sobie tylko pytanie, dlaczego obniżki ceny paliw w rafineriach nie przekładają się na te w trakcie tankowania. Uśredniając wszystkie ceny w Polsce za benzynę płacimy 5,27 zł/l, za diesel 5,20 zł/l, a za LPG 2,55 zł/l.

Obecnie benzyna jest najdroższa od dwóch lat! Z kolei olej napędowy był droższy ostatnio tylko z początku ubiegłego roku. Marża na benzynie to obecnie 28 gr/l, natomiast za olej napędowy jest większa jeszcze o trzy grosze. Warto też zwrócić uwagę, że w całym kraju są duże dysproporcje jeżeli chodzi o ceny paliw, wahają się nawet o ponad 20 groszy.

Krótko mówiąc, gdyby stacje paliw nie narzucały tak wysokich marży, wówczas za tankowanie płacilibyśmy mniej. Nikomu jednak jak na razie nie śpieszno do tego. Powodów można szukać w miesiącach, gdzie mało kto tankował paliwo przez sytuację w kraju.

tankowanie diesel benzyna

Najlepiej ma się LPG

Tam, gdzie diesel i benzyna drożeje, tam tanieje LPG. Tutaj kierowcy wciąż mogą się tylko uśmiechać zajeżdżając na stacje paliw, bowiem jest coraz taniej. I sytuacja z autogazem powinno się utrzymywać przez najbliższe tygodnie. Warto może zatem pomyśleć o tym, aby przerobić samochód na gaz.

diesel-benzyna-paliwo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News