Cena za diesel i benzynę zaskoczy dopiero w listopadzie. Tak wyglądają kontrakty terminowe

Cena za diesel i benzynę zaskoczy dopiero w listopadzie. Tak wyglądają kontrakty terminowe

pompa paliwa diesel

Podaj dalej

Jak drogo tak naprawdę może kosztować diesel i benzyna? Wygląda na to, że nie przekonamy się o tym zarówno pod koniec września, ani też w październiku. Listopad będzie miesiącem, w którym ceny paliw na pewno nas mocno zaskoczą. Widać to już po pierwszym sygnałach ze świata, a dokładniej mówiąc o po cenie ropy, która jest rekordowo droga.

Diesel i benzyna będzie dużo droższa na koniec roku

diesel paliwo tankowanie

Na giełdzie europejska ropa Brent jest obecnie najdroższa od 2018 roku, a warto też dodać, iż zapasy surowca są najniższe od tego samego rok. Po ostatniej sesji cena za baryłkę powędrowała aż do kwoty 77,91 dolarów. To kolejny tydzień z rzędu kiedy cena za ropę idzie mocno w górę. To, co dzieje się teraz na giełdzie, tak naprawdę odczujemy dopiero za jakiś czas na stacji paliw.

A jak wiadomo dla kierowców już teraz nie jest wesoło, gdy przychodzi moment tankowania. Biorąc jednak pod uwagę napływające informacje ze świata prognozy nie napawają optymizmem. W listopadzie możemy płacić już zarówno za diesel, jak i benzynę 95 ponad 6 złotych za litr. Warto podkreślić, że to już siódmy z kolei tydzień ze spadkiem zapasów ropy, podczas gdy są one już na najniższym poziomie od 2018 roku.

Skoro paliwa jest mniej, a jest większe zapotrzebowanie, to także sygnał do tego, aby ceny wciąż rosły. Zapowiada się więc sytuacja, w której przez okres 12 miesięcy w Polsce nie dojdzie praktycznie ani raz do sytuacji, w której diesel lub benzyna choć na krótki okres odnotują spadek cen. Jedyne, z czym mieliśmy do czynienia to wyłącznie chwilowe stabilizacje ceny.

diesel benzyna paliwo

Będą padały rekordy za rekordami

Wedle prognoz wszystko wskazuje na to, że końcówka roku będzie historyczna na polskim rynku paliw. Kierowcom przyjdzie płacić najwięcej za diesel, benzynę… a także bądź co bądź LPG. Nie tylko w naszym kraju paliwo mocno drożeje, ale to sytuacja, która dzieje się w całej Europie i innych krajach.

Co może wydawać się dziwne, wciąż pozostajemy jednym z tańszych krajów, gdzie paliwo jest stosunkowo tańsze na tle innych państw chociażby w Unii Europejskiej. Tutaj jednak jak zawsze pod dyskusje rzucana jest jedna kwestia – zarobków. Lecz tym razem nie ma co się bardziej zagłębiać w ten temat. Fakty są takie, że dla nas żyjących tu i teraz, mierzymy się z ogromnym problemem.

diesel benzyna paliwo cena tankowanie

 

Przeczytaj również