Benzyna już tydzień tanieje. Różnica w cenie robi się coraz wyraźniejsza. Tankowanie już tak nie straszy

Benzyna już tydzień tanieje. Różnica w cenie robi się coraz wyraźniejsza. Tankowanie już tak nie straszy

ceny paliwo diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Benzyna w ostatnim czasie mocno zaszła za skórę polskim kierowcom. Ten najczarniejszy scenariusz w jej przypadku jednak jest już za nami. Dziś mija tydzień kiedy paliwo to dzień w dzień tanieje, a różnica staje się coraz bardziej zauważalna na stacjach. Do pełni zadowolenia wciąż daleka droga, ale trzeba się cieszyć tym, co tu i teraz.

Benzyna już nie taka droga

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Przez ostatnie tydzień 95-tka potaniała o 23 grosze. Ktoś powie, że to mało i jakby nie patrzeć kwota nie jakoś powalająca. Tyle tylko, że jak na paliwo i na siedem dni, to kwota jest spora. Zwłaszcza, że statystycznie tak drożała właśnie benzyna w ostatnim czasie. Grosze do grosza i przez miesiąc uzbierała się praktycznie złotówka.

Kolejne trzy tygodnie zapewne nie będą przynosiły aż tak dobrych informacji. Na dzień dzisiejszy benzyna kosztuje w hurcie 6,71 zł/l, a więc z podatkiem 7,24 zł/l. To wciąż jak widać nie jest cena, która może cieszyć. Lepiej jednak, że bliżej jej do 7 złotych, niż do 8 złotych. Kolejne dni mogą znów sporo namieszać w cenach paliw.

To niewątpliwie dziwne zjawisko, że benzyna tanieje, podobnie zresztą jak diesel. Bo patrząc na cenę ropy takie zjawisko nie powinno mieć miejsca, bowiem ropa utrzymuje się na wysokim poziomie – ponad 110 dolarów. A dokładnie na obecną chwilę widnieje przy niej cena 112 dolarów za baryłkę. Niewiele zatem brakuje do tego, aby karta w cenach paliw się odwróciła i znów wszystko zaczęło drożeć.

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik

Stach przed wakacjami

Wszyscy z dużymi obawami patrzą na to, co przyniesie czerwiec. Choć największe obawy wzbudza lipiec oraz sierpień, kiedy benzyna i inne paliwa mają być najdroższe. Dziś nawet analitycy i eksperci starają się omijać dokładne prognozy na ten okres. Nie chcą podawać ceny paliw, jakie mogą pojawić się na stacjach. Raz, że to zbyt daleko, a dwa – nie chcą straszyć kierowców, którzy i tak już nie mają zbyt wielu powodów do radości.

Jedno jest pewne – benzyna przez najbliższe miesiące pozostanie droższym paliwem. Dopiero na późną jesień może odwrócić się tendencja i to znów diesel znajdzie się na pierwszym miejscu. Do tego czasu jednak może się dużo wydarzyć. A co najważniejsze, rząd może znieść tarczę antyinflacyjną co doprowadzi do gwałtownego wzrostu ceny. Bardziej jednak możliwe wydaje się to, że zostanie ona znów przedłużona – prawdopodobnie do końca roku.

diesel benzyna lpg tankowanie
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News