Będziesz kupował używany samochód? Musisz o tym wiedzieć zanim podejdziesz wybór i ostateczną decyzję

Będziesz kupował używany samochód? Musisz o tym wiedzieć zanim podejdziesz wybór i ostateczną decyzję

kluczyk uzywany samochod

Podaj dalej

W Polsce w tym roku po samochód używany tylko z zagranicy sięgnęło już ponad około 750 tysięcy osób. To też pokazuje jak wbrew pozorom prężnie działa ten rynek i wcale nie dużo gorzej niż dwa lata temu. Bowiem do 2020 roku z przyczyn oczywistych nie ma co robić porównań, bowiem żyliśmy w nieco innej rzeczywistości. Warto zatem wiedzieć kilka istotnych rzeczy, w kwestii tego jak wygląda dziś rynek.

Samochód używany na już

Porównując dane do końca września z analogicznymi z 2019 roku, obecnie sprowadzono i zarejestrowano tylko 6 procent mniej pojazdów niż dwa lata temu. Za to niemal 14 procent więcej niż w roku ubiegłym. To pokazuje, że ten rok jest zdecydowanie lepszy dla handlarzy i komisów, specjalizujących się w sprowadzaniu aut z innych krajów.

Ciekawostką może być fakt, że zdetronizowany został po wielu miesiącach model Audi A4, który cieszył się u nas największą popularnością. We wrześniu według informacji Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar lepiej jako używany samochód sprzedawał się Opel Corsa, który nieznacznie go wyprzedził.  Trzecie miejsce na podium zajął Volkswagen Golf. Auta te od lat tworzą czołówkę najchętniej kupowanych pojazdów w Polsce z drugiej ręki.

Warto tutaj dodać, że dobrze radzi sobie na rynku także Ford. Jego modele: Focus, Fiesta czy Mondeo, wydają się wręcz nieśmiertelne. Wszystkie te topowe modele nieprzypadkowo są od lat w czołówce w naszym kraju. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na dobre opinie innych użytkowników. W dodatku potencjalna ich naprawa nie jest tak droga, jak w przypadku wielu innych modeli.

Diesel nieustannie idzie w odstawkę

Warto również zwrócić uwagę na jedną rzecz. Polacy coraz mniej chętnie kupują silniki wysokoprężne, decydując się na używany samochód. To na pewno nie świadczy o ich mniejszej dostępności, ale większej świadomości kierowcy. Mimo wszystko i tak zapewne duża grupa osób nawet, gdyby chciała silnik benzynowy, często musi z wielu innych czynników wybrać diesel. A ten we wrześniu stanowił  40,7 proc. wszystkich używanych aut sprowadzonych z zagranicy.

Martwić może wciąż średni wiek sprowadzanych pojazdów. Jest to już 12 lat i 4 miesiące. Najbardziej zawyżają to samochody napędzane przez benzynę – 13 lat i 6 miesięcy średnia. Silnik wysokoprężny wypada nieco lepiej – 11 lat i 2 miesiące. Liczy te pokazują jednak jak szkodliwe dla środowiska wciąż pozostają auta, które kupujemy i którymi się poruszamy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News