Będzie bon turystyczny na diesel, benzynę i LPG? Brakuje chętnych na wakacje nad polskim morzem

Będzie bon turystyczny na diesel, benzynę i LPG? Brakuje chętnych na wakacje nad polskim morzem

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat

Podaj dalej

Drogi diesel, benzyna i LPG oznacza, że znaczna część Polaków rezygnuje z wakacji w tym roku nad polskim morzem. Powód jest oczywisty – wysoka inflacja, duże wydatki i małe oszczędności. Hotelarze już widzą, że ten sezon będzie bardzo słaby. Pokazują to już pierwsze dane. Czy to czas na wejście w życie kolejnego bonu turystycznego dla ratowania branży i gospodarki?

Cena za diesel, benzynę i LPG zniechęca do wakacji

ceny paliw diesel
fot. freepik

Jak donosi Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego na ten moment 65 procent obiektów ma zarezerwowane mniej niż 30 procent miejsc. W tym roku przed wakacjami nad Bałtykiem odstrasza praktycznie wszystko po kolei. Dojazd, a więc duży wydatek za diesel, benzynę i LPG. Same ceny wynajmu, które znacznie poszły w górę. No i świadomość tego, że choć zawsze nad morzem jest drogo, to teraz jest bardzo, ale to bardzo drogo.

To wszystko oznacza, że polskich rodzin nie tylko nie stać już na wakacje nad polskim morzem. Paradoksalnie w tym roku jeszcze taniej jest wylecieć do wielu innych krajów, gdzie cała organizacja jest znacznie tańsza. I to nawet nie prywatnie, ale także przez biuro podróży. Kwestia oczywiście tego, czego dana osoba oczekuje od wakacji.

Z kwestią dojazdu nad polskie morze najgorzej mają osoby z południa Polski. To one przeliczając sobie cenę za diesel, benzynę czy LPG najbardziej łapią się za głowę. Biorąc pod uwagę ilość kilometrów, spalanie i cenę, już na starcie wydatek jest dość znaczny. Dlatego też zwłaszcza osoby z tych regionów wybiorą w tym roku góry, a nie morze.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Tylko co drugi Polak planuje wakacje

W tym roku dane pokazują, że tylko co drugi Polak planuje jakiekolwiek wakacje – pokazał to sondaż IBRiS dla Radia Zet. To mniejsza liczba o 7 procent niż w ubiegłym roku. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że każdy kolejny miesiąc im bliżej wakacji, będzie coraz droższy. Dlatego też wiele osób może przekalkulować swoje plany.

Na pewno dużo do myślenia społeczeństwu da cena, jaką przyjdzie płacić w wakacje za diesel, benzynę i LPG. Jeżeli będzie ona wysoka, wówczas nawet spontaniczne wyjazdy nie będą wchodziły w grę. A jak wiadomo, znaczna część Polaków właśnie w taki sposób planuje też swoje urlopy.

diesel ceny paliw benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News