Autostrada w Polsce, rząd zapowiedział zmiany! Kierowcy będą z nich bardzo zadowoleni

Autostrada w Polsce, rząd zapowiedział zmiany! Kierowcy będą z nich bardzo zadowoleni

Podaj dalej

Wszyscy kierowcy podróżujący po Polsce wiedza, że autostrada to bardzo ciężki temat pod wieloma względami. Niebawem jednak nadejdzie zmiana, która sprawi, że będzie dużo łatwiej i przyjemniej jechało się szybkimi odcinkami ruchu. A to wszystko już od pierwszego grudnia tego roku!

Autostrada bardziej przejezdna

autostrada polska szlaban

Właśnie został przyjęty projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach. Oznacza to, że przejazd będzie możliwy bez zbędnego zwalniania i zatrzymywania się. Chodzi głównie o dwa odcinki przy autostradzie A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica).

Rządzący głównie chcieli, aby zwiększyć płynność ruchu i komfort kierowców na tych odcinkach. Na tę chwilę kierowca musi zatrzymać pojazd przez przed miejscem poboru opłat, pobrać bilety lub wnieść opłatę i czekać aż szlaban pójdzie w górę.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował, że nowa metoda poboru opłaty to dobra zmiana. Działać będzie ona w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazdu bez zatrzymywania się, co pozwoli zwiększyć przepustowość państwowych autostrad. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów, a tym samym ograniczy zatory i poprawi komfort przejazdu

 

autostrada a4 a1

Wysokie opłaty odstraszają

Zmiana na pewno jest bardzo korzystna dla kierowców, ale ci nie ukrywają, że polskie autostrady wciąż odstraszają. I nie chodzi tutaj wyłącznie o państwowe, ale wszystkie dostępne. Głównie rzecz tyczy się wysokich opłat, które nie są proporcjonalne od zarobków, długości odcinków i komfortu przejazdu.

Wystarczy tylko wspomnieć o odcinku Kraków – Katowice, który pozwala tylko w teorii na szybkie pokonanie trasy. W rzeczywistości ta autostrada kojarzy się z wiecznym remontem, który wydaje się nie mieć końca. Nic więc dziwnego, że kto może obiera objazd przez Olkusz.

autostrada poslka zmiany

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News