Autostrada ogromnym wydatkiem i zarobkiem. Kierowcy będą płacić częściej i więcej wydawać

Autostrada ogromnym wydatkiem i zarobkiem. Kierowcy będą płacić częściej i więcej wydawać

autostrada polska droga

Podaj dalej

Wszyscy w Polsce doskonale wiemy, że autostrada w Polsce to nie mały wydatek. To jednak ogromny zastrzyk gotówki, jaki wpływa do Krajowego Funduszu Drogowego. Wiadomo już jaka kwota wpłynęła łącznie w 2021 roku, a było to blisko dwa miliardy złotych! Co ciekawe, po raz pierwszy kwota ta pochodziła z dwóch systemów

Autostrada źródłem ogromnych dochodów

autostrada system poboru opłat

Dokładna suma jaka zasiliła w ubiegłym roku Krajowy Fundusz Drogowy to 1 911 350 151,37 zł. Co do wspomnianych dwóch systemów to pierwszy z nich tyczy się tradycyjnego systemu, który obowiązywał niemal do końca roku, później zastąpił go e-TOLL. Na tą chwilę sieć płatnych dróg w Polsce dla pojazdów ciężkich liczy prawie 3700 km.

Ministerstwo Infrastruktury planuje jeszcze w tym roku powiększyć ją o kolejne 1500 km. Ogólnie zapowiedziano, że wszystkie autostrady krajowe w Polsce mają stać się płatne. Wedle rządu nie stać go już na to, aby utrzymywać bezpłatne odcinki. I trudno sie dziwić takiej decyzji skoro można sporo zarobić.

Zwłaszcza, że sam system jest obecnie bardzo łatwo wprowadzić i tak naprawdę wszędzie. Wystarczy do tego e-TOLL, plus system kamer i już kierowcy mogą płacić. Tym samym niektórzy już mówią, że autostrada będzie drogą dla bogatych. Firmy niewątpliwie to odczują, ale koniec końców odczujemy to my, bo znów zdrożeje wiele rzeczy.

motocykliści kierowcy

Płacić bez końca

Płatności mimo wszystko mają jedno słuszne założenie. Krajowy Fundusz Drogowy utworzono w celu usprawnienia procesu inwestycyjnego budowy dróg krajowych oraz podniesienia efektywności wykorzystania środków publicznych poprzez wsparcie realizacji rządowego programu budowy dróg krajowych.

Zadaniem funduszu jest gromadzenie środków finansowych i finansowanie budowy i przebudowy sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Już od kilku lat widać, że ilość i jakość dróg mocno w Polsce się poprawia, choć na pewno wciąż wiele rzeczy wymaga poprawy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News