Ależ podrożeje LPG! Na przełomie miesiąca kierowcy zapłacą znacznie więcej za autogaz

Ależ podrożeje LPG! Na przełomie miesiąca kierowcy zapłacą znacznie więcej za autogaz

autogaz lpg paliwo

Podaj dalej

Duży, a nawet bardzo duży skok ceny LPG przewidywany jest na kolejny tydzień. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że za każdy litr gazu zapłacą znacznie więcej, bo nawet o 10 groszy niż płacą obecnie. Tuż przed końcem października za tankowanie będziemy płacić w przedziale 2,82-2,90 zł/l. Nie powinno nikogo zdziwić, jak w niektórych miejscach pojawi się już cena 3 złote.

LPG zaczyna drożeć

Wrzesień niewątpliwie był stosunkowo łaskawy dla tankujących autogaz. Przez kilka tygodni utrzymywała się cena na poziomie 2,76-2,82 zł/l w całej Polsce. Teraz jednak nadszedł moment podobny do tego jaki miał miejsce wcześniej, zanim cena się ustabilizowała. Wówczas także był gwałtowny i wysoki skok ceny tego paliwa.

Nie można mówić tutaj o zaskoczeniu, że LPG drożeje. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że idą znacznie bardziej w górę ceny pozostałych paliw. Sytuacja z autogazem jest o tyle lepsza, że tutaj nie można mówić o tym, że jego dynamika drożenia będzie duża. Choć będzie drożał, to jednak nie o tyle, co benzyna czy olej napędowy.

Instalacja gazowa pozostaje równie opłacalna, jak była opłacalna wcześniej. Zwłaszcza, że nie drożeje wyłącznie LPG, ale i inne paliwa. Tym samym proporcja dystansu cenowego zostaje utrzymana, a co za tym idzie zachowane zostają korzyści. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w dość krótkim okresie zmieniła się wartość pieniądza. A niestety jako społeczeństwo nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Październik z ceną powyżej 3 złote?

Kierowcy stawiają sobie jedno zasadnicze pytanie – czy w październiku cena 3 złote za litr będzie swego rodzaju normą w kraju. Prawdopodobnie nie! Choć stacje paliw mocno zbliżą się do tej wartości, to jednak jak będą broniły się jak przed ogniem, aby wyświetlić trójkę z przodu. Sytuacja rynkowa także nie powinna ich zmusić do tego, aby musiały pójść w tym kierunku.

Nie wiadomo wciąż jak długo jeszcze będą trwały ”kłopoty cenowe” z LPG. Bo niewątpliwie tak to trzeba nazwać, skoro jeszcze nie tak dawno płaciliśmy około 2,20 zł za litr. Miłe wspomnienie, które możliwe, że nigdy już nie powróci. Choć cena w okolicach 2,50 zł za litr jest jak najbardziej realna, lecz w znacznie dłuższej perspektywie. To bardziej temat na 2022 rok.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News