Alarm dla LPG w Polsce. Coraz ciemniejsze chmury gromadzą się nad najtańszym paliwem

Alarm dla LPG w Polsce. Coraz ciemniejsze chmury gromadzą się nad najtańszym paliwem

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Coraz trudniejsza staje się sytuacja na rynku z LPG. Nie ma innej możliwości, niż taka, że cena tego paliwa będzie sukcesywnie rosła. Do jakiego poziomu? To może być zaskoczenie dla wszystkich, bowiem szczyt kłopotu może zostać osiągnięty na przełomie tego oraz kolejnego roku. Nie oznacza to jednak tego, że wcześniej będzie dużo lepiej.

Rosną kłopoty z LPG

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Autogaz potrzebuje znaleźć alternatywnych kierunków importu. I o ile jest to możliwe technicznie, to jednak infrastruktura logistyczna okazuje się, że stwarza coraz istotniejszy problem. Jeżeli nie zostanie to szybko poprawione, to Polaków czeka duży problem. Bo choć będzie skąd kupić LPG, to jednak nie będzie możliwości zgromadzenia go w odpowiedniej ilości.

Wiadomo już, że od przyszłego roku nie będziemy korzystać z rosyjskiego gazu. A na ten moment to ponad połowa z tego, co wykorzystujemy w kraju. Eksperci zauważają, że będzie ogromny problem z zastąpieniem go dostawami z alternatywnych kierunków. Powodem jest brak odpowiedniej infrastruktury logistycznej.

Do tego o tanim LPG można już tak naprawdę zapomnieć. Cena produktu będzie wyższa już przy zakupie, a do tego dochodzą ceny logistyczne. Dziś mało realne wydaje się to, że kiedykolwiek zobaczymy jeszcze cenę z dwójką z przodu. Pojawiają się głosy, że w przyszłym roku podobnie może być i z ceną zaczynającą się od trójki.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Zostało kilka miesięcy

Tak naprawdę Polska ma niewiele czasu na to, aby przygotować się na ”kryzys LPG”. Bo ten niewątpliwie będzie, a kwestia tego jak sobie z nim poradzimy. A w zasadzie jak się do niego przygotowujemy przez najbliższe miesiące. Bo jeżeli wszystko przebiegnie sprawnie, wówczas możemy liczyć na to, że przemiana przejdzie płynnie.

Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeżeli wszystko będzie dobrze, to cena i tak nie będzie niska. Wszystko będzie musiało się zwrócić i za wszystko przyjdzie zapłacić nam kierowcom. Dlatego o bardzo tanim LPG w Polsce można zapomnieć, ale nie o tanim. Tylko pytanie, co słowo tanie będzie znaczyło w nowej rzeczywistości.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News