9 stycznia LPG zmieni swoją cenę, to masz do 4 złotych? Pierwsza taka sytuacja od października ubiegłego roku

9 stycznia LPG zmieni swoją cenę, to masz do 4 złotych? Pierwsza taka sytuacja od października ubiegłego roku

autogaz-lpg-paliw

Podaj dalej

Jak się okazało nawet wyższy podatek nie sprawił, że LPG stało się drogie. Cena zmieniła się na bardzo wielu stacjach zaledwie o 30 groszy w górę i wciąż nie przekracza 3 złotych. Oczywiście średnia krajowa będzie na zupełnie wyższym poziomie z racji tego, że nie wszystkie stacje paliw oferują takie ceny. Tyle tylko, że nawet ta średnia jest bardzo niska bowiem znajduje się na poziomie 3,03 zł/l.

LPG zaczyna drożeć

lpg-autogaz-stacja
fot. freepik

Od pewnego czasu niektóre źródła informowały, że cena autogazu nie będzie cały czas tak dobra jak jest teraz. Pojawiały się nawet głosy, że cena tego paliwa może osiąść gdzieś na poziomie około 4 złotych. Głównie przyczynić ma się do tego kwestia popytu i podaży, a więc zmiany kierunku z którego będzie do naszego kraju sprowadzane LPG.

Jak wiadomo kierunek rosyjski i białoruski przestaje całkowicie istnieć, a to właśnie z tych miejsc wręcz na za grosze kupowaliśmy autogaz. Dlatego też każdy pamięta czasy tankowania za około 2 złote – i to zupełnie nie tak dawno. Dziś cena autogazu stoi na zupełnie wyższym poziomie i oscyluje w okolicach wspomnianych 3 złotych. Jest zatem już teraz o 50 procent wyższa niż wówczas.

Pytanie, czy będzie o 100 procent wyższa i podobnie jak kilka miesięcy temu zacznie się zbliżać do kwoty 4 złotych? Na to na pewno będzie miała wpływ kwestia sprowadzania LPG do polski. Jak wiadomo zapotrzebowanie jest duże, a dochodzi kwestia ”trudnego i długie transportu”, a także nie ma gdzie magazynować większej ilości gazu. To główne czynniki utrudniające możliwość oferowania tańszego paliwa. Bo te wszystkie koszty wiadomo, że ostatecznie zostaną zrzucone na kierowców.

po-majowce-lpg-po-4-zl-za-litr
fot. freepik

4 złote będzie czy nie będzie?

Trudno dziś sobie wyobrazić to, że LPG faktycznie może kosztować około 4 złote na stacjach. Mimo wszystko takiej ceny nie można wykluczyć w dalszej przyszłości. Na razie jednak polskie firmy znakomicie radzą sobie z sytuacją co widać po cenach paliw, które nam oferują. Przygotowują się one też do sytuacji takiej, aby zapewnić nam możliwie jak najtańszy autogaz w momencie ”kryzysu” jaki może nastać.

Jak na razie cena LPG poszła w górę zaledwie o dwa grosze, ale to pierwsza podwyżka jaka spotkała to paliwo od października i jedna z nielicznych jaka była w ogólne od drugiej połowy ubiegłego roku. Autogaz od momentu gdy kosztował około 3,60 zł/l nieustannie taniał i tak aż do momentu, gdy kosztował 2,70 zł/l. Oby ten rok nie przyniósł żadnej niespodzianki, jeżeli chodzi o najtańsze paliwo w Polsce.

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News