7 listopada nowy dowód osobisty z odciskiem palca. Czy kierowcy muszą go ze sobą wozić?

7 listopada nowy dowód osobisty z odciskiem palca. Czy kierowcy muszą go ze sobą wozić?

dowod osobisty kierowcy

Podaj dalej

Zupełnie nowy dowód osobisty wchodzi w życie w Polsce! Zostanie on oficjalnie wdrożony 7 listopada tego roku, a dzień później będzie można składać już wnioski o jego nabycie bądź wymianę. Warto jednak podkreślić, że będzie można to zrobić tylko i wyłącznie osobiście, a nie przez internet jak to miało miejsce wcześniej. Co jest tego powodem?

Czas na nowy dowód osobisty

Wizyta w danym Urzędzie Miasta będzie konieczna z racji tego, że będzie pobrany nasz odcisk palca, który zostanie umieszczony na dokumencie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszędzie o dowód będzie można starać się od razu. Początkowo urządzenia do pobrania odcisku będą dostarczone do 335 urzędów.

Obywatele już zadają pytanie, kiedy muszą udać się na wymianę. Dowód osobisty który posiadamy obecnie nie podlega wymianie i możemy go cały czas używać. Nowy otrzymamy dopiero wówczas, gdy wygaśnie data obecnego. Dla wielu osób to dobre kilka lat zatem nie ma się co specjalnie śpieszyć. O ile między czasie go nie zgubimy.

Jakie zmiany dochodzą w nowym dowodzie? Główna to wspomniany już odciska palca, jaki będzie nam pobierany w trakcie składania dokumentów. Druga to natomiast zmiany w warstwie graficznej podpisu właściciela jak m.in. oznaczenia państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Zmianę wymusiła Unia Europejska

To, że przyjdzie nam wyrobić nowy dowód osobisty wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. W tej kwestii jesteśmy nawet nieco spóźnieni, bowiem Polska miała wdrożyć przepis 2 sierpnia. Termin został jednak wydłużony ponieważ miano wątpliwości co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców.

Czy kierowcy muszą wozić ze sobą nowy dowód osobisty? Sytuacja wygląda identycznie tak jak z tym, jaki posiadamy obecnie. Za jego brak posiadania na pewno nie zostaniemy w żaden sposób ukarani. Zdecydowanie lepiej jednak go mieć przy sobie, bowiem może uchronić nas to przed wieloma nieprzyjemnościami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News