Ile można zarobić w komisji wyborczej 2023?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. W porównaniu z wcześniejszymi wyborami PKW zdecydowało się znacząco podnieść wynagrodzenie dla osób zbierających i liczących głosy. Przewodniczący komisji zarobią w tym roku 800 złotych – wcześniej było to 500 złotych. Zastępcy otrzymają 700 złotych zamiast 400 złotych, a członkowie 600 złotych zamiast 350 złotych.
Cała otoczka związana z obowiązkami wygląda identyczne przy każdych wyborach. Głównym zadaniem osób w danej komisji jest przeprowadzenie głosowania w obwodzie. Oznacza to m.in. czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości.
Kto może zasiadać w komisji? Każda osoba, która ukończyła 18 lat. Wszystkie osoby pełnoletnie mogą zostać zgłoszone do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują. Warto pamiętać, że kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy oraz mąż zaufania nie mogą zasiadać w komisji.

Rodziny mogą otrzymać nawet 1600 złotych
Jeżeli zarówno mąż, jak i żona zdecydują się zasiąść razem w komisji i zostać przewodniczącymi, wówczas otrzymają za to 1600 złotych łącznie. Z kolei jeżeli nie chcą pełnić żadnej funkcji, a tylko czuwać nad przebiegiem wyborów i liczyć głosy i tak razem mogą otrzymać 1200 złotych za jeden dzień pracy. Wysokie stawki zapewne w tym roku przyciągną wielu chętnych.