600, 700, a nawet 800 złotych można zarobić w dniu wyborów! Rodziny mogą otrzymać nawet 1600 złotych

Dużo, a nawet bardzo dużo będą mogły zarobić zarówno rodziny, jak i osoby indywidualne w dniu zbliżających się wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, jak będą wyglądały diety w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu. Oficjalna data wciąż nie została ogłoszona przez Andrzeja Dudę, ale wiadomo już, iż mają one odbyć się najpewniej w październiku.

wybory parlamentarne sejm senat na kogo głosować latarnik barometr wyborczy
Podaj dalej

Ile można zarobić w komisji wyborczej 2023?

program 800+ rodzina
fot. freepik

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. W porównaniu z wcześniejszymi wyborami PKW zdecydowało się znacząco podnieść wynagrodzenie dla osób zbierających i liczących głosy. Przewodniczący komisji zarobią w tym roku 800 złotych – wcześniej było to 500 złotych. Zastępcy otrzymają 700 złotych zamiast 400 złotych, a członkowie 600 złotych zamiast 350 złotych.

Cała otoczka związana z obowiązkami wygląda identyczne przy każdych wyborach. Głównym zadaniem osób w danej komisji jest przeprowadzenie głosowania w obwodzie. Oznacza to m.in. czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości.

Kto może zasiadać w komisji? Każda osoba, która ukończyła 18 lat. Wszystkie osoby pełnoletnie mogą zostać zgłoszone do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują. Warto pamiętać, że kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy oraz mąż zaufania nie mogą zasiadać w komisji.

zasiłek rodzina 600
fot. freepik

Rodziny mogą otrzymać nawet 1600 złotych

Jeżeli zarówno mąż, jak i żona zdecydują się zasiąść razem w komisji i zostać przewodniczącymi, wówczas otrzymają za to 1600 złotych łącznie. Z kolei jeżeli nie chcą pełnić żadnej funkcji, a tylko czuwać nad przebiegiem wyborów i liczyć głosy i tak razem mogą otrzymać 1200 złotych za jeden dzień pracy. Wysokie stawki zapewne w tym roku przyciągną wielu chętnych.

 

Przeczytaj również