23 listopada pędźmy od rana na stacje tankować diesel, benzynę i LPG. Te ceny paliw to będą czyste szaleństwo

23 listopada pędźmy od rana na stacje tankować diesel, benzynę i LPG. Te ceny paliw to będą czyste szaleństwo

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Dalsze obniżki cen za diesel, benzynę i LPG to niezwykle dobra wiadomość dla kierowców. Przed nami kolejne spadki cen, jakie zostały przewidziane na ten tydzień. Za paliwa znów będziemy płacili mniej, niż chociażby na początku tego tygodnia. To da nam kolejne oszczędności związane z użytkowaniem samochodu i wizytą na stacji paliw.

Po ile diesel, benzyna i LPG?

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Już poniedziałek pokazał, że ten tydzień będzie bardzo przyjemny dla kierowców tankujących paliwo. Dalsza część tygodnia to kolejne spadki cen na stacjach paliw w związku ze spadającymi cenami ropy. Ta obecnie wyceniana jest na 87 dolarów, choć w pewnym momencie doszło na kilka godzin do załamania na rynku. Wówczas wartość baryłki zapikowała na 82 dolary!

Te obniżki muszą zaprocentować na korzyść. Diesel i benzyna powinny w tym tygodniu potanieć jeszcze o około 10-15 groszy, a więc znacząco zbliżą się do pełnych wartości. Olej napędowy będzie kosztował lekko ponad 7 złoty, a 95-tka lekko powyżej 6 złotych. Takie ceny powinniśmy zobaczyć już przed weekendem, a na pewno już sobotę i niedziele.

Na pewno też spadki cen już spowalniają i nie należy spodziewać się, że będą one jeszcze znaczące dla cen. Jedyne co może spotkać nas miłego to to, iż diesel będzie po 6,99 zł/l, a benzyna za 5,99 zł/l. Ceny paliw mogą oscylować na tym poziomie, bądź po prostu pojawić się na kilku stacjach paliw w Polsce. Co dalej to wielka niewiadoma, bowiem na początku grudnia jest zaplanowane spotkanie OPEC+, a następnie w życie wchodzi embargo na paliwo z Rosji.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Będą duże braki w dostawach

Wiele krajów na świecie już spodziewa się braki paliw w związku z niewystarczającą ilością ropy. Takie głosy słychać już m.in. z Niemiec, gdzie w przyszłym roku przewiduje się o połowę mniej ropy w dwóch kluczowych rafineriach na wschodzie kraju. Wszyscy teraz czynią starania, aby zdobyć ropę z innych zakątków świata, ale nie jest to takie proste.

Wniosek z tego płynie jeden – ceny paliw znacząco wystrzelą w górę. I to praktycznie w całej Europie, a więc także i w Polsce. Będzie to efekt niedoborów ropy na rynku, czego nie da się z zastąpić z miesiąca na miesiąc. Taki problem przewiduje się, że będzie trwał bardzo długo, zanim wszystko wróci do normalności. A ta normalność będzie na zupełnie innym poziomie cenowym.

paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News