19 września wszedł dodatek 120 złotych na prąd! Niewymagające warunki żeby otrzymać należne pieniądze

19 września wszedł dodatek 120 złotych na prąd! Niewymagające warunki żeby otrzymać należne pieniądze

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek

Podaj dalej

Kolejny dodatek dla Polaków właśnie wszedł w życie i sprawi on, że cena za prąd będzie niższa. To za sprawą nowego rozporządzenia, które właśnie wchodzi w życie i pozwoli wszystkim gospodarstwom domowym płacić mniejsze rachunki. Szacuje się, że średnio na rachunkach uda się zaoszczędzić około 120 złotych. To dobra wiadomość w czasach, w którym każdy z nas szuka wszędzie oszczędności, gdzie tylko można.

Od kiedy mniejszy rachunek za prąd?

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
fot. freepik

Żeby w ciągu roku zaoszczędzić nieco ponad 100 złotych, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Nie są one jednak zbyt wymagające i praktycznie każdy ma szansę się załapać. Najistotniejsze w tym wszystkim jest mniejsze zużycie energii, a więc co za tym idzie, należy oszczędzać prąd. To zachęta i kierunek w jakim należy podążać. Jeżeli każdy rozsądniej będzie korzystał z zasobów, wyjdzie to dla wszystkich na plus. Jak wyglądają wszystkie warunki do spełnienia?

  • zmniejszenie o 5 proc. zużycia prądu w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego
  • bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia

Kiedy obniżka wejdzie w życie? Rozliczenie ma nastąpić bardzo szybko i ma ono być widoczne dla odbiorcy. Za prąd powinniśmy zapłacić mniej nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 roku. Warto zatem już teraz sprawdzić sobie, czy udało się spełnić powyższe warunki i czy nie trzeba gdzieś postawić przysłowiowej kropki nad ”i”. Szkoda, żeby pieniądze z tego tytułu miały przepaść.

klimat polityka klimatyczna
fot. freepik

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku?

Wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądały nasze rachunki w kolejnym roku. Z obecnych prognoz wynika, że nie będą one tanie, a mają być wyższe niż w 2023 roku. Szacuje się, że rachunki mogą wzrosnąć bardzo znacząco o ponad 50 procent od tego co płacimy teraz. Jeżeli tak się stanie, będzie to kolejny mocny sygnał dla inflacji do tego, aby rosnąć

A trzeba pamiętać, że jeżeli zdrożeje energia, zdrożeje tak naprawdę wszystko z czym mamy styczność. Cena za prąd pociągnie za sobą dosłownie wszystko, dlatego rząd musi szybko zareagować po wyborach. I to bez względu na to, kto wygra i jaki ma na to pomysł. Najistotniejsze jest to, aby szybko i skutecznie powstrzymać wszystko i wszystkich przed tym, aby rachunki poszły znacząco w górę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News