16 maja ceny paliw mocno w górę. Stanie się to po zapowiadanej i wyczekiwanej decyzji Unii Europejskiej

16 maja ceny paliw mocno w górę. Stanie się to po zapowiadanej i wyczekiwanej decyzji Unii Europejskiej

unia europejska ceny paliw

Podaj dalej

Unia Europejska lada moment wywróci ceny paliw do góry nogami. Jak bardzo i jakie to będą konsekwencje dla kierowców, nikt nie chce dziś nawet spekulować. Każdy jednak ma świadomość, że nie będzie to korzystne dla nikogo. Trudno jednak planowaną decyzję nie uznać za zasadną, bowiem tak naprawdę oczekują ją wszędzie – w Polsce, Europie i na całym świecie.

Ceny paliw zwariują

diesel ceny paliw
fot. freepik

Sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune zapowiedział, że najdłużej w ciągu tygodnia zostanie zapowiedziany szósty pakiet sankcji na Rosję. Jak wiadomo kluczową rolę odgrywa tam kwestia embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę. Od dłuższego czasu trwają rozmowy na ten temat między krajami członkowskimi. Jak wiadomo największy opór stawiają przyjaciele Polski i Rosji – Węgry.

Kraj ten mocno sympatyzuje z Władimirem Putinem, a do tego jest od niego mocno uzależniony, jeżeli chodzi o ropę. Dlatego też kraj ten może mieć nieco inny termin odejścia rosyjskiej ropy, a wsparcie większe ma wykazać w tej kwestii Unia Europejska. Do tego potrzeba jednak chęci i rodzi się pytanie, czy Orban po prostu nie zawetuje tej ustawy.

– Myślę, że możemy zawrzeć porozumienie w ciągu tygodnia, ciężko nad tym pracujemy. To prawdopodobnie kwestia dni. Musimy działać szybko i mówię to z przekonaniem: będzie szósty pakiet sankcji unijnych, będą one bardzo potężne i stopniowo wdrażane, zgodnie z harmonogramem, najpierw odejdziemy od rosyjskiej ropy, następnie od rosyjskich węglowodorów w ogóle. Są różne możliwości: opóźnienie dla niektórych krajó obiektywnie znajdujących się w trudnej sytuacji, ponieważ 100 proc. ich dostaw ropy pochodzi z Rosji, oraz alternatywne gwarancje dostaw. To są dwa parametry, nad którymi pracujemy –powiedział Beaune dla stacji LCI.

Ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Ogłoszenie embarga wpłynie na koszty życia

Nie jest żadną tajemnicą, że ogłoszenia embarga na rosyjską ropę wpłynie negatywnie na nasze fundusze. Ceny paliw w najbliższym czasie będą rosły, a trzeba pamiętać, że to pochodna także wielu innych czynników. Dlatego też kluczowe są terminy, kwestia odejścia od dostaw i ceny z alternatywnych źródeł. To wszystko przełoży się na to, ile tak naprawdę po całej ”rewolucji” będzie kosztował diesel i benzyna.

Po ogłoszeniu decyzji niewątpliwie giełda zareaguje w dość niepokojący sposób. Cena baryłki zatem podskoczy w górę, a później wszyscy będą obserwować co się będzie działo na rynkach. Niestety niepokój zawsze przekłada się na to co widzimy na stacjach paliw, a więc musimy być przygotowani na to, że w kolejnym tygodniu ceny paliw będą znów wyższe, po obecnych obniżkach.

podatek ceny paliwa stacja paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News