1500 zł dla każdej rodziny bez względy na dochód. Ten program i te pieniądze należeć się będą wszystkim

1500 zł dla każdej rodziny bez względy na dochód. Ten program i te pieniądze należeć się będą wszystkim

rodzina pieniadze swiadczenie

Podaj dalej

Od kiedy można składać wniosek i kiedy pojawią się pieniądze na koncie? To pytanie już teraz zadaje wiele osób, które z niecierpliwością czeka na nowy program socjalny. Zanim jednak nadejdzie ta chwila wcześniej muszą zostać spełnione inne warunki, a mianowicie wybory musi wygrać Platforma Obywatelska. Bo to właśnie ta formacja zapowiedziała ustawę, która będzie gwarantowała bardzo duże świadczenie.

Polacy już czekają na obiecane pieniądze

nowe swiadczenie rodzina
fot. freepik

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o tzw. babciowym. To nowy program, który ma wejść w życie po wygraniu jesiennych wyborów przez Platformę Obywatelską. Donald Tusk zapowiedział, że każda matka, która skończy macierzyńskie i będzie chciała wrócił do pracy, otrzyma od rządu dodatkowo 1500 złotych. Wszystko po to, aby nie martwić się o opiekę nad dzieckiem.

Pieniądze mają pozwolić na to, aby np. znaleźć żłobek czy ”zatrudnić” babcię do opieki czy inną osobę. Nie trzeba będzie się rozliczać z tego, jak wydawane jest to świadczenie co jest kolejnym atutem. Każda rodzina będzie mogła zdecydować sama, jak najlepiej zagospodaruje te pieniądze. Nawet jeżeli ojciec np. pracuje zdalnie i stwierdzi, że ma czas także na opiekę, 1500 złotych będzie należne.

Niektóre osoby jednak mocno krytykują tego typu pomysłu. Leszek Balcerowicz stwierdził np., że przez tego typu programy socjalne i licytowanie się na nie, wzrastają znacząco wydatki państwa. – Jeśli kobieta zarabia ok. 5 tys. zł brutto, to tylko w postaci składek i podatków odda do państwa więcej niż 1500 zł. Tu nikt nikomu niczego nie rozdaje. Wracamy po prostu do logicznego, zdrowego myślenia. Dobrobyt rodzi się z pracy, a nie z wyciągania ręki i rozdawania – odpowiedział na te zarzuty Donald Tusk.

rzad pieniadze samochod
fot. gov.pl

Młode rodziny odważniej wejdą w życie

Warto pamiętać, że dana rodzina będzie wciąż miała prawo do tego, aby korzystać z programu Rodzina 500+. Oznacza to, że na start po urodzeniu dziecka będzie można mieć dodatkowo co miesiąc 2 tysiące złotych, w przypadku pierwszego potomka. Wciąż obowiązuje jeszcze inny program socjalny, który gwarantuje ”wypłatę” w wysokości 12 tys. złotych, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Pod tym względem rząd wydaje bardzo duże pieniądze na rodziny. Tutaj jednak wciąż trwa licytacja i dorzucanie kolejnych pieniędzy. Nie wiadomo zatem jak faktycznie będą wyglądały końcowe świadczenia już po wyborach, gdy wygra jednak czy druga partia. Jedno jest pewne – wydaje się, że z tytułu rządowych dodatków Polacy otrzymywać będą jeszcze więcej, niż otrzymują teraz.

oszczędności oszczędność inwestycje oszczędzanie pieniądze rower hulajnoga elektryczne paliwo
Pixabay

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News