15. emerytura dla Polaków wchodzi w życie. Rząd mówi o kwocie 2200 złotych rocznie w kieszeni

15. emerytura dla Polaków wchodzi w życie. Rząd mówi o kwocie 2200 złotych rocznie w kieszeni

paliwo dodatek rzad

Podaj dalej

Już nie tylko 13. i 14. emerytura dla seniorów, ale również i 15. czekać będzie na seniorów. To kolejne świadczenie o którym głośno, a i też o którym wypowiedział się polski rząd. Mało tego – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wcale nie odwraca się od tego pomysłu. Zdaniem rządu kolejne tego typu świadczenie tak naprawdę wypłacane jest już w tym roku i to nie w małej kwocie.

Będzie wypłacana 15. emerytura. A w zasadzie już jest

renta emerytura swiadczenie
fot. freepik

W ostatnich latach emeryci i renciści mają powody do zadowolenia, bowiem ich świadczenia są coraz większe, ale też jest ich coraz więcej. Najpierw była wypłacana 13. emerytura, co dla wielu było zbawienne. Teraz na stałe praktycznie weszły w życie 14. emerytury i nic dziwnego, że rodzą się pytania o kolejny dodatek.

Do tej kwestii odniósł się rząd, który stwierdził, że nie ma szans na to, aby kolejny dodatek trafił w ręce seniorów. Nie ma po prostu obecnie na to pieniędzy i nie należy spodziewać się, że taki świadczenie w najbliższych latach trafi na konta seniorów. Jednakże ministerstwo zwraca uwagę na inną rzecz. Takie pieniądze i taki dodatek już jest praktycznie w rękach Polaków.

– W tej chwili nie planujemy wprowadzenia oddzielnie takiego świadczenia. Traktujemy 15. emeryturę jako kwotę wolną od podatku w wysokości 2500 zł. To rocznie około 2200 zł, które pozostaje w portfelach seniorów. Czyli można to potraktować jako dodatkowe świadczenie – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z ”SE”.

wyzsza emerytura 2024
fot. freepik

Emeryci więcej zyskują

Dla budżetu Państwa kolejne świadczenie byłoby bardzo kosztowne. Wedle wyliczeń z budżetu państwa ubyłoby aż 30 mld złotych, a to bardzo duża kwota na którą obecnie kraju nie stać. Tym bardziej, że w latach dużego kryzysu ciągle brakuje pieniędzy na wszystko. W ostatnim czasie o wypłaty upomnieli się rolnicy, którym niewątpliwie bardziej należą się na obecną chwilę pieniądze.

Dlatego też rząd musi racjonalnie wydawać nasze pieniądze. A jakby nie patrzeć emeryci faktycznie sporo zyskali w ostatnich miesiącach. I choć słowa wiceministra mogą brzmieć niczym odwracanie kota ogonem, to jednak fakt faktem dla seniorów to kolejna dawka gotówki od rządu. Tyle tylko, że inaczej nazwa i inaczej wypłacana.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News