14. emerytura jako dodatek będzie wypłacana w niższych kwotach. To celowy krok rządu, aby dać mniej pieniędzy Polakom

14. emerytura jako dodatek będzie wypłacana w niższych kwotach. To celowy krok rządu, aby dać mniej pieniędzy Polakom

dodatek emerytura pieniadze

Podaj dalej

Kto liczył na jeszcze większy dodatek w postaci 14. emerytury zapewne się mocno rozczaruje. Rząd w dość celowy i umyślny sposób sprawił, że bardzo wiele otrzyma mniej pieniędzy niż faktycznie mogłoby dostać. Dzięki temu budżet państwa nie zostanie aż tak mocno uszczuplony, jakby w teorii mógł. To kolejny sprytny zabieg rządu, który coś daje, ale po drodze rozstawia wiele pachołków.

Niższy dodatek z 14. emerytury

dodatek wynagrodzenie pieniadze
fot. freepik

Nie wszyscy seniorzy otrzymają 14. emeryturę w najwyższej możliwej postaci. To z racji tego, że w górę idzie średnia emerytura, ponieważ rekordowa inflacja wymusiła wysoką waloryzację. Rząd nie wprowadzając w tej kwestii zmian tak naprawdę zamroził dany próg dochodowy. Nie ma też tak naprawdę żadnych opisanych działań w ustawie w tej kwestii.

Dodatek w postaci 14. emerytury ma próg na poziomie 2900 złotych. Biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki najniższych świadczeń, nie przekłada się to na możliwość otrzymania pełnej możliwej kwoty. Przypadek? Na pewno nie, bowiem gdyby to miało być w drugą stronę wówczas rząd dopatrzyłby się problemu, że ma wypłacić więcej niż może. A tak to ma możliwość wydania mniej pieniędzy.

Dane ZUS jednoznacznie pokazują jakie sens ma tzw. ”czternastka”. Patrząc na ubiegły rok przeciętna wypłata emerytury i renty w 2022 r. wyniosła 2 789 zł, a średnia dla nowo przyznanej 3 136 zł. A trzeba pamiętać o tym, że w tym roku doszło do waloryzacji aż o 14,8 procent! Tym samym kwoty te poszły znacząco w górę i jeszcze mniej osób ma szansę na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy.

nowy dodatek swiadczenie
fot. freepik

Ile stracą seniorzy?

Dla pobierających świadczenie emerytalne oznacza to, że średnio stracą bądź nie zyskają minimum około 400 złotych. To żywy dowód na to, że rząd w celowy sposób potrafi zatrzymać pieniądze dla siebie. Obywatele w ostatnim czasie bardzo często tracą na tym, że rząd nie aktualizuje progów. Przez to właśnie m.in. emeryci czy renciści tracą pieniądze, jakie mogliby zyskać i w teorii powinny być ich.

Nie ma co ukrywać, że dodatek w postaci 14. emerytury jest bardziej zabiegiem medialnym niż realną pomocą dla seniorów. Oczywiście wiele osób otrzyma po kilkaset złotych, które okażą im się niezbędne w życiu. Mimo wszystko samo wsparcie jest dla niewielkiej grupy społecznej, żeby nie powiedzieć dla najbardziej potrzebujących. Ewidentnie potrzeba tutaj większych zmian, ale świadczenie mogło być bardziej skuteczne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News