1 stycznia wchodzą duże zmiany w prawo jazdy! Przyjemność z jazdy zostanie odebrana wszystkim kierowcom

Od nowego roku prawo jazdy w Polsce będzie funkcjonowało na zupełnie innych zasadach niż obecnie. To za sprawią zmian, jakie wprowadza Unia Europejska i jakie zajdą także w Polsce. Będą one tyczyły się zarówno tych młodszych kierowców, jak i tych starszych. W dużej mierze będą one jednak ograniczały uprawnienia, co zapewne nie spodoba się bardzo wielu osobom. Mimo wszystko zmiany wydają się być na plus.

prawo jazdy rzad
Podaj dalej

Jakie zmiany w prawo jazdy od nowego roku?

prawo jazdy senior seniorzy unia europejska
fot. pixabay

Jedną z najważniejszych zmian jaką chce wprowadzić Unia Europejska, to wprowadzenie obowiązkowych badań dla osób powyżej 65 roku życia.  Nie jest żadną nowością to, że bardzo często z przerażeniem można spojrzeć kto wsiada do auta i jak nim kieruje. Mowa o osobach starszych, którym wiek, sprawność fizyczna czy umysłowa ogranicza sprawne poruszanie się po drogach. Staje się to nie tylko niebezpieczne dla nich, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Seniorzy będą zobowiązani do tego, aby przejść odpowiednie badania. Bez nich dana osoba nie będzie upoważniona do tego, aby zasiąść za kierownicą. W przypadku kontroli policji będzie traktowana, jak osoba bez prawo jazdy. Badania będą nakierowane na sprawdzenie odruchów oraz koncentracji za kierownicą. Mają one wyeliminować przypadki, że ktoś kieruje autem, choć tak naprawdę już dawno z powodów zdrowotnych nie powinien.

Warto, aby każda osoba sama również zrobiła sobie rachunek sumienia, czy aby na pewno jest w stanie prowadzić bezpiecznie samochód. Wiele osób dla własnej wygody wsiada za kierownicę i jeździ stwarzając realne zagrożenie. Unia Europejska chce, aby takie przypadki nie miały już miejsca. Ale to nie jedyna zmiana, jaka ma zajść w całej wspólnocie.

kierowcy seniorzy prawo jazdy
Freepik

Koniec z jazdą po wspólnocie

Obecnie utrata prawo jazdy np. w Polsce pozwala na to, aby kierować samochodem w innych krajach. To oczywiście całkowicie nielogiczne i Unia Europejska chce to zmienić. Kto za swoje występki na drodze straci dokument, nie będzie mógł wsiadać za kierownicą wszędzie. W przypadku kontroli będzie miał z tego tytułu dodatkowe konsekwencje w kraju, w którym doszło do takiej sytuacji. Obecnie wiele osób czuje się z tego tytułu bezkarnie.

Taka zmiana wymaga jednak jednego dużego i wspólnego systemu, co stanowi największy problem. To stworzenie ogromnego źródła danych, które będą miały nieustanne zapytania, ze strony funkcjonariuszy. Samo właśnie stworzenie prawne oraz formalne wymaga ogromnego wkładu finansowego, a także pracy. Mimo wszystko to rozwiązanie, które jest konieczne i niezbędne w Europie.

 

Przeczytaj również