1 stycznia ceny paliw nie wzrosną przez wyższy podatek? Na stacjach paliw dalej będziemy tankować po niższych kosztach

1 stycznia ceny paliw nie wzrosną przez wyższy podatek? Na stacjach paliw dalej będziemy tankować po niższych kosztach

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Nowy rok wcale nie musi przywitać nas wyższymi cenami paliw o wartość wyższego podatku. Teoretycznie z dnia na dzień powinniśmy zapłacić nawet o nieco ponad złotówkę za diesel oraz benzynę na stacjach. Okazuje się, że wzrost kosztów tankowania ma nie być tak gwałtowny, a może i też wcale ceny aż tak wysoko nie zawędrują.

Ceny paliw nie będą tak wysokie na początku roku

benzyna diesel ceny paliw paliwo podatki koncerny prezydent
fot. freepik

Przywrócenie wyższej stawki podatku na paliwa ma nie wiązać się z tym, że ceny paliw będą droższe. Takie słowa padły ze słów Mateusza Morawieckiego, co trzeba uznać za bardzo odważną deklarację. Bo wszyscy tak naprawdę mocno się głowią, jak można tego dokonać skoro takiego cudo nie dokonał tak naprawdę jeszcze nikt. Jakich mechanizmów trzeba do tego użyć? Miejmy nadzieje, że się przekonamy.

Analitycy jednak zgodnie przyznają, że stacje paliw nie będą chciały robić tzw. szoku cenowego w nowy rok. Ceny paliw będą wyższe, będą rosły dość szybko, ale z dnia na dzień mają nie wzrosnąć o pełną wartość. Będzie działo się to stopniowo, lecz w pewnym dłuższym ciągu. Realną cenę za diesel, benzynę i LPG będziemy mogli zatem zobaczyć najpewniej w drugiej połowie stycznia.

Wiele będzie zależało również od tego, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku paliw – cena ropy, wartość dolara, etc. Wiadomo, że nowy rok przyniesie wiele zawirowań związanych z embargo na rosyjską ropę, a jak odczuje to rynek ciężko wnioskować. Już niejednokrotnie wszelkiego rodzaju prognozy trafiały bardzo szybko do kosza.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Ma być dalej tanio

Pozytywny sygnał do kierowców wysłał prezes PKN Orlen. Zadeklarował on, że Orlen wykorzysta efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany podatkowe kierowcy odczuli w jak najmniejszym stopniu. To na pewno informacja, która na dzień dzisiejszy mało mówi kierowcom, ale pozwala wierzyć, że ceny paliw nie będą tak wysokie jak by mogły być.

Kierowcy w Polsce słysząc takie deklaracje na pewno mogą być spokojniejsi. Choć wiadomo, że diesel i benzyna nie będą kosztowały po 5 zł jak kiedyś, to mimo wszystko będą tańsze, niż mógłby wynieść ich realny koszt. Pozostaje tylko czekać na to co w przyniesie nowy rok na stacjach paliw. Oby ostatnie obniżki były prognozą czegoś dobrego. Jak na razie mamy do czynienia z dużymi obniżkami, które trwają już od dłuższego czasu.

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News