PILNE: 1 października mandat nawet do 10 tysięcy złotych! Będą duże kontrole w całym kraju

PILNE: 1 października mandat nawet do 10 tysięcy złotych! Będą duże kontrole w całym kraju

policja mandat kontrola

Podaj dalej

To nie ostatnie dni, a wręcz ostatnie godziny, aby wysoki mandat nie padł łupem kierowców. To jest już naprawdę ostatnia chwila kiedy na kalendarzu wybije data 1 października. Wtedy firmy transportowe, które nie dopełniły formalności muszą liczyć się z dużymi konsekwencjami. Chodzi o firmy przewożące towary wrażliwe monitorowane przez system SENT.

Spóźniłeś się? No to wysoki mandat

Firmy transportowe muszą uzyskać do tego czasu identyfikatory biznesowe. Są one potrzebne do tego, by od 1 października pojazdy firm mogły korzystać z dróg płatnych i opłacać koszty przejazdu z użyciem nowego systemu e-TOLL. Kto tego nie zrobi musi liczyć się z tym, że otrzyma z tego tytułu karę w wysokości sięgającej nawet 10 tysięcy złotych.

Już od pewnego czasu sygnalizuje się, iż najlepiej sięgnąć po jedno urządzenie. Mowa o takim, które obsługuje kwestię lokalizacyjną pojazdu, jak i system SENT. Ten jak wiadomo nadzoruje przewóz oraz obrót tzw. towarów wrażliwych, takich jak alkoholu, papierosów, leków, substancji zagrażających środowisku oraz paliw. Jest on także integralną częścią PUESC, czyli Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Powstanie SENT trzy lata temu miało jeden słuszny cel – wykrywaniem szarej strefy oraz wszelkich nieprawidłowości w obrocie wspomnianymi towarami. Kto zatem zapomniał jeszcze bądź zwlekał z tym, aby uzyskać identyfikatory biznesowe niech się śpieszy. Zwłaszcza, że jak to bywa najczęściej – im mniej czasu, tym większe kolejki.

ITD mandat kontrola

Wchodzi nowy system

Jak już wiadomo od pewnego czasu, zmiany spowodowane są tym, że w życie wchodzi e-TOLL od 1 października. Kierowcy będą mogli jedynie płacić za przejazdy używając do tego danych lokalizacyjnych, wysyłanych z pojazdu. Usprawnić ma to nie tylko ruch na drodze, ale również wiele kwestii formalnych dla firm.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News