Poznaliśmy niektóre szczegóły rządowego projektu w sprawie pierwszeństwa pieszych

Poznaliśmy niektóre szczegóły rządowego projektu w sprawie pierwszeństwa pieszych

Podaj dalej

Zajmujący się tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym portal brd24.pl dotarł do informacji na temat rządowego projektu w sprawie pierwszeństwa pieszych. Dzięki temu znamy niektóre szczegóły projektu.

Prace nad nową ustawą oficjalnie jeszcze się nie zaczęły, jednak w grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury przekazało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym do Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Wczoraj w Sejmie na temat przedmiotowej uchwały wypowiedział się wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który odpowiadał na pytania posłów w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak podaje brd24.pl, z wypowiedzi wiceministra wynika, że pieszy w Polsce będzie miał pierwszeństwo na każdym etapie wejścia na pasy – jeśli będzie znajdował się w tzw. „strefie przejścia dla pieszych”. Wynika z tego, że jeśli pieszy będzie „wyrażał zamiar” przejścia przez pasy, to będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami  zarówno w fazie wkraczania na przejście jak i podczas zbliżania się do niego.

„Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych już w momencie wejścia na przejście dla pieszych. Kiedy pieszy będzie oczekiwał, będzie wyrażał zamiar wejścia na przejście dla pieszych, będzie stał w strefie przejścia dla pieszych, to już wtedy będzie miał pierwszeństwo”powiedział Weber.

Wiceminister podkreślił, że piesi nadal będą musieli zachować szczególną ostrożność. „czyli też będzie zobowiązany do tego, aby upewnić się, czy wejście na przejście dla pieszych mu nie zagrozi” – wyjaśnił wiceminister. Dodał też, że ustawa będzie miała 9-miesięczny okres vacatio legis, czyli zacznie obowiązywać po opublikowaniu dopiero prawie rok później.

Potrącony na przejściu dla pieszych nastolatek uciekł, szuka go policja

Nie jest jeszcze wiadomym, czy rząd w projekcie zawrze definicję „wyrażania zamiaru” przejścia przez przejście dla pieszych oraz „strefa przejścia dla pieszych”.

źródło: brd24.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News