Powstaną kolejne odcinki ekspresówek S5 i S17

Powstaną kolejne odcinki ekspresówek S5 i S17

droga ekspresowa

Podaj dalej

Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie budowy dwóch odcinków dróg ekspresowych: S5 i S17. Łącznie wybudowanych zostanie 78,5 km nowych tras szybkiego ruchu, z czego blisko 1,3 mld zł zostanie uzyskanych ze środków UE.

Pierwsza z inwestycji dotyczy drogi ekspresowej S17 w ramach tzw. projektu „Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. w. Zakręt – w. Lubelska”. Na ten cel Polska otrzyma z UE ponad 274,4 mln zł. Jego cała wartość to niemal 734,7 mln zł. Za tą kwotę powstanie prawie 4,5 km nowej drogi ekspresowej, stanowiący fragment wschodniej obwodnicy Warszawy, łączący węzeł Zakręt z węzłem Lubelska.

Ten odcinek jest jednym z kluczowych fragmentów Warszawskiego Węzła Drogowego – umożliwi wpięcie do południowej obwodnicy Warszawy i połączenia w węzłem Konotopa na A2 w kierunku zachodnim, wyjazd na autostradę A2 w kierunku Terespola lub na S17 w kierunku Lublina, a docelowo połączy również z S8 w kierunku Białegostoku.

74 km S5 za ponad 2 mld zł

Druga decyzja komisji dotyczy projektu „Budowa drogi ekspresowej S5 na odc. Nowe Marzy – Bydgoszcz”. Inwestycja o wartości przeszło 2 mld zł otrzyma dofinansowanie z POIiŚ w wysokości 1,08 mld zł. Powstanie niemal 74 km drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Możliwa będzie jej rozbudowa o trzeci pas.

To już 38. pozytywna decyzja dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News