Porsche z dźwiękiem 3D

Porsche z dźwiękiem 3D

Podaj dalej

W nowym Porsche Panamera debiutuje opracowane na nowo nagłośnienie 3D High-End Surround Sound System renomowanej firmy Burmester®. Dwa dodatkowe głośniki w przednich słupkach w połączeniu z technologią Auro 3D pozwalają stworzyć trójwymiarowy wzorzec dźwięku na miarę najlepszych hal koncertowych na świecie.

S16_0452

Opcjonalne nagłośnienie, dostępne dla wszystkich modeli Panamera, oferuje łączną moc 1455 watów i składa się z 21 sterowanych osobno głośników – w tym z 400-watowego subwoofera oraz dwudrożnego głośnika centralnego.

Porsche Panamera pionierem najwyższej klasy nagłośnienia w segmencie aut luksusowych

Pierwsza generacja Porsche Panamera stała się punktem wyjścia dla czegoś, czego jeszcze na rynku nie było: oto sportowy wóz oferuje najwyższej klasy nagłośnienie, opracowane przez koneserów i dla koneserów. Za jego architekturę i dostrojenie odpowiedzialność wziął sam Dieter Burmester – tak powstał system audio, który od 2009 roku wyznaczał niezrównany standard jakości dźwięku w seryjnych samochodach. Wkrótce nagłośnienie Burmester® trafiło do oferty wszystkich modeli Porsche.

Ewolucja brzmienia w nowym Porsche Panamera

Przy projektowaniu nowego Porsche Panamera akustycy postawili sobie za cel dalsze zwiększenie wzorowej wydajności, jaką odznacza się system audio firmy Burmester®. A dokładniej – wzbogacenie emocjonujących doświadczeń, jakie zapewnia jego brzmienie. Aby tego dokonać, specjaliści od nagłośnienia sięgnęli po najnowocześniejsze rozwiązania, w tym mocne i wydajne wzmacniacze klasy D, inteligentne algorytmy oraz najnowsze osiągnięcia w przetwarzaniu dźwięku – technologię Auro 3D. To wszystko sprawia, że system audio nowego Porsche Panamera po raz pierwszy zapewnia doznania akustyczne na miarę najlepszych hal koncertowych na świecie.

S16_0453

Oczywiście, przy opracowywaniu nagłośnienia uwzględniono także konwencjonalne metody strojenia. Przykładowo, zastosowano zestawy głośnikowe o wyższej sprawności i większej efektywnej powierzchni membran. Podczas gdy system audio w pierwszej generacji Porsche Panamera składał się z 16 głośników, ten w najnowszym modelu obejmuje ich już 21, w tym: 8 wooferów (głośników niskośredniotonowych), 3 głośniki średniotonowe, 2 szerokopasmowe i 7 wysokotonowych oraz zamontowany z tyłu subwoofer (głośnik superniskotonowy).

Porsche jako jedyny producent korzysta w samochodzie z technologii AMT – Burmester® Air Motion Transformer. Wykorzystywana dla przednich kanałów dźwiękowych, na potrzeby nowego Porsche Panamera została całkowicie przeprojektowana. W rezultacie poziom jej sprawności wzrósł o 6 dB. W porównaniu ze stosowaną wcześniej konstrukcją harmonijkowe membrany nowych głośników AMT wyróżniają się niemal o połowę niższą masą układu drgającego przy zachowaniu tej samej efektywnej powierzchni membrany. Co więcej, centralny kanał systemu audio poza głośnikiem AMT wyposażono w dwudrożną technologię emisji dźwięku. Taka konfiguracja zapewnia wyraziste, niezmącone brzmienie i gwarantuje wyjątkowo jednorodną reprodukcję z wysoce realistycznym odtwarzaniem dźwięku instrumentów i głosów, a przy tym zwiększa jakość odbioru połączeń wykonywanych za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego oraz poleceń układu nawigacji.

Większa wydajność i lekka konstrukcja – również w przypadku nagłośnienia

Wszystkie głośniki wykorzystywane przez nagłośnienie Burmester® odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością, a teraz zostały wyposażone w lekkie, odporne na skręcanie mocowania z odlewanego aluminium. Miejsca ich montażu dobrano nie tylko w celu eliminacji strat brzmienia i uzyskania jak najwyższej wydajności, ale również pod kątem możliwie spójnego rozchodzenia się dźwięku. Maksymalne natężenie dźwięku o wartości 126 dB sprawia, że nagłośnienie zapewnia dobrze wyważoną i dynamiczną reprodukcję nawet przy wymagającym materiale źródłowym.

Wydajne wzmacniacze klasy D kontrolują wszystkie 21 głośników. Ich łączna moc wzrosła o około 40%, do 1455 watów, ale przy znacznie zmniejszonym zużyciu energii. Sam subwoofer generuje 400 watów. Wzmacniacze osiągają poziom sprawności przekraczający 95%. A ponieważ nagłośnienie Burmester® waży zaledwie 14,3 kg, ustanawia nowe optimum pod względem współczynnika mocy do masy – 0,009 kg/W – jak przystało zresztą na samochód sportowy.

Realistyczny, czysty dźwięk dzięki przetwarzaniu 3D i udoskonaleniu sygnału

Po raz pierwszy w samochodzie trójwymiarowe nagłośnienie Burmester® 3D High-End Surround Sound System oferuje realistyczne doznania podobne do tych z hali koncertowej. Jego projektanci świadomie zrezygnowali z jakichkolwiek sztucznych efektów dźwiękowych spotykanych w kinach. Zamiast tego chcieli stworzyć system, który koncentruje się na możliwie najlepszej jakości odtwarzania. We współpracy z belgijskim studiem filmowy Galaxy Studios powstał algorytm opracowany specjalnie dla nagłośnienia firmy Burmester®. Generuje on trójwymiarowe wrażenia dźwiękowe, które były dotąd zarezerwowane wyłącznie dla uczestników wydarzeń muzycznych w halach koncertowych z prawdziwego zdarzenia. Zastosowana po raz pierwszym w samochodzie technologia przetwarzania Auro 3D zapewnia wyjątkowo realistyczne doświadczenie przestrzenne – i to z dowolnego źródła dźwięku, nawet mono. Trójwymiarowe przetwarzanie w nowym Porsche Panamera pozwala subtelnie wzbogacić dźwięk emitowany przed, a nawet nad słuchaczem.

S16_0454

Swoje spektakularne możliwości nagłośnienie Burmester® najlepiej prezentuje podczas odtwarzania zoptymalizowanych, nieskompresowanych formatów muzycznych o wysokiej rozdzielczości. System dostarcza jednak autentyczne wrażenia dźwiękowe już w przypadku skompresowanego dźwięku, np. transmitowanego ze smartfona za pośrednictwem Bluetooth lub pochodzącego z cyfrowego radia czy plików MP3. Po raz pierwszy korzysta on ze specjalnego algorytmu, który „regeneruje” sygnał audio zgodnie z typem źródła dźwięku – skutecznie eliminuje negatywny wpływ ograniczonej przepustowości, artefaktów kompresji i pre-echa (echa wyprzedzającego). W celu wykorzystania pełnego potencjału systemu audio skompresowane formaty oczyszczane są również z typowych w tym przypadku strat na dynamice dźwięku. Oczywiście proces doskonalenia sygnału łączy się ze wszystkimi pozostałymi funkcjami nagłośnienia Burmester®, takimi jak relaksujący tryb odtwarzania na długie trasy, zmienna funkcja 3D i koncentracja na poszczególnych miejscach w kabinie.

Dzięki wszystkim tym udoskonaleniom nowe nagłośnienie Burmester® 3D High-End Surround Sound System zapewnia jeszcze bardziej emocjonujące i realistyczne doznania dźwiękowe niż dotąd. W Polsce system kosztuje 25 647,00 PLN dla modeli Panamera 4S i Panamera 4S Diesel oraz 27 423,00 PLN dla modelu Panamera Turbo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News