Porsche uruchomiło dwie nowe elektrociepłownie

Porsche uruchomiło dwie nowe elektrociepłownie

Podaj dalej

Firma Porsche uruchomiła dwie nowe elektrociepłownie kogeneracyjne na terenie zakładów w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Elektrociepłownie, z których każda ma moc około 2 megawatów, są zasilane wyłącznie biogazem i pozostałościami wytwarzanymi z odpadów organicznych.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni zakłady kogeneracyjne służą do równoległego wytwarzania energii i ciepła. Nie emitują ciepła wytwarzanego w ramach produkcji energii do środowiska, ale wykorzystują je do ogrzewania. Ich wydajność można zmaksymalizować, lokalizując je w pobliżu miejsca, w którym ciepło jest stale potrzebne – np. w pobliżu lakierni, wanien zanurzeniowych i sekcji suszenia, gdzie potrzeba równomiernego dopływu ciepła procesowego.

Około 90% generowanego ciepła zostanie wykorzystane do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody do biur oraz budynków produkcyjnych w fabryce Porsche w Zuffenhausen, w której pracuje blisko 12 tysięcy osób. „Całkowita sprawność nowych elektrociepłowni kogeneracyjnych przekracza 83%” – wyjaśnia Stephan Hartmann, pracownik działu zarządzania środowiskiem i energią w Porsche.

Dwie nowe elektrociepłownie kogeneracyjne uzupełnią istniejące już rozwiązania w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na terenie zakładów w postaci dwóch elektrowni gazowych. Również one zostaną przestawione na zasilanie biogazem. Ponadto, Porsche jest na dobrej drodze do wykorzystania w Zuffenhausen bioenergii z miejskiego zakładu przetwarzania odpadów organicznych – nastąpi to, gdy tylko Stuttgart odda go do użytku (2021 r.).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News