Porsche oraz Audi zacieśniają i rozwijają współpracę

Porsche oraz Audi zacieśniają i rozwijają współpracę

Porsche oraz Audi zacieśniają i rozwijają współpracę

Podaj dalej

Od dziesięciu miesięcy Porsche oraz Audi współpracuje w zakresie mobilności elektrycznej. Wszystko wskazuje na to, że ta współpraca układa się idealnie i wkrótce zobaczymy jej kolejne efekty w postaci pionierskiej architektury Premium Platform Electric (PPE) i nowych modeli pojazdów.

Rozwój Elektrycznej Platformy Premium ma kreować mobilność jutra. Obie marki mają również wspólnie w przyszłości wprowadzać samochody elektryczne na rynek. Aktualnie pracują nad elektryfikacją, cyfryzacją, automatyczną jazdą oraz udoskonalaniem wydajnych napędów konwencjonalnych.

Gdybyśmy sami musieli uporać się ze stojącymi przed nami zadaniami, to koszty byłyby wyższe o około 30%, twierdzi Olivier Blume, prezes zarządu Porsche AG. Rupert Stadler, czyli prezes zarządu Audi, dodaje: PPE, to dla nas kluczowy projekt przyszłości. Właściwości, zerowa emisja i opłacalność, to idealne połączenie, które mogło się zrodzić dzięki wyjątkowej w branży motoryzacyjnej współpracy. 1+1 daje w tym przypadku 3.

Fabryki planują stworzenie trzech rodzin modelowych. W tym celu uruchomiono biura konstrukcyjne w Inglostadt i Weissach. Dwa z trzech z planowanych projektów pojazdów są przygotowywane przez Audi, a jeden przez Porsche. W pracach bierze udział 550 konstruktorów Audi oraz 300 inżynierów Porsche. Obie grupy konstruktorów wymieniają się i dwa dni w tygodniu spędzają w partnerskim biurze konstrukcyjnym.

Platforma PPE umożliwia w ramach jednej rodziny modelowej projektowanie pojazdów z niskim, jak i z wysokim zawieszeniem. Oznacza to, że jest niezwykle elastyczna. Pozwala również wykorzystać optymalnie zalety pojazdów elektrycznych w kwestii napędu, wyposażenia, przestrzeni czy rozstawu osi. Pierwsze modele zbudowane na podstawie tej platformy mają się pojawić pod koniec 2021 roku. Natomiast w roku 2018 i 2019, mają na rynku pojawić się seryjnie produkowane modele e-tron i Mission, czyli pierwsze elektryczne samochody obu producentów.

Z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia jesteśmy wśród konkurencji w ścisłej czołówce. Współpraca przebiega nadzwyczaj dobrze, a wyraźnie oddzielone, charakterystyczne dla danej marki właściwości produktu, to nasz najwyższy priorytet. Audi, jeszcze lepiej niż kiedykolwiek dotąd wykorzystuje swe szanse na polu kreowania stylistyki, architektury wnętrza i interfejsu użytkownika, tak, by tworzyć niepowtarzalne pojazdy. Podsumował Standler.

Tagi: Elektromobilność, Audi, Porsche

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News