Politycy puszczą z dymem 1,6 mln litrów paliwa. SOP ogłosił przetarg

Politycy puszczą z dymem 1,6 mln litrów paliwa. SOP ogłosił przetarg

Podaj dalej

Służba Ochrony Państwa ogłosiła przetarg na zakup 1,6 milionów litrów paliwa, które wedle umowy zostanie zakupione do końca 2022 roku.

Jako, że flota samochodów jest zróżnicowana, brana pod uwagę jest nie tylko benzyny Pb95, ale również droższa PB98 i olej napędowy. Po podpisaniu umowy do tankowania będzie około 200 samochodów napędzanych benzyną bezołowiową oraz 100 samochodów napędzanych olejem napędowym.

W przetargu możemy wyczytać, że zamówienie obejmuje zakup paliw płynnych:
– benzyny bezołowiowej 95 w ilości ok. 25 000 litrów miesięcznie
– benzyny bezołowiowej 98 w ilości ok. 2 000 litrów miesięcznie
– oleju napędowego w ilości ok. 8 000 litrów miesięcznie

Miesięcznie zatem z budżetu Państwa na zakup 95-tki zostanie wydane około 120 tys. złotych, na zakup 98-tki około 11 tys. złotych, z kolei na zakup oleju napędowego około 40 tys. złotych. Łączna kwota oscyluje zatem w granicy 170 tys. złotych miesięcznie.

Tym samym do końca 2022 roku podatnicy zapłacą za tankowanie samochodów SOP wożących polityków nie mniej niż 5 mln złotych. Taka ilość paliwa pozwala pokonać niemal 150 razy kulę ziemską! Wśród pojazdów SOPu znajduje się m.in. opancerzone audi A8 z silnikiem o mocy blisko 500 KM, które przy normalnej jeździe może spalić nawet 30 litrów na 100 km, a przy bardziej agresywnej znacznie przekracza tę liczbę.

Mając na uwadze jak ”ciężką” nogę mają pracownicy SOP, co można wywnioskować z filmików w internecie i licznych kolizjach w ostatnich miesiącach, o ekonomicznej jeździe raczej nie ma mowy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News