Policja rozbiła już połowę nowych BMW serii 330i xDrive!

Policja rozbiła już połowę nowych BMW serii 330i xDrive!

bmw policja

Podaj dalej

Na początku stycznia ubiegłego roku na polskie drogi zaczęły wyjeżdżać nowe policyjne BMW serii 330i xDrive. Łącznie Wydziały Ruchu Drogowego w całym kraju otrzymały 140 egzemplarzy nowych radiowozów. Dziś już wiadomo, że połowa z nich brała udział w kolizjach i wypadkach.

Jak informuje portal TVN24.pl w ubiegłym roku radiowozy miały łącznie 49 kolizji i wypadków, a do maja tego roku kolejnych 26. Komenda Główna Policji nie chciał podawać szczegółowych informacji w tym temacie. Poinformowała jedynie, że ”na 49 ubiegłorocznych zdarzeń drogowych policjanci nie byli winni aż w 31 przypadkach. W tym roku wina leżała po stronie policjantów tylko w pięciu zdarzeniach na 26 wszystkich.”

Radiowozy służą głównie jako auta pościgowe i dokumentują również na filmach wykroczenia piratów drogowych. Są niemal 24 godziny na dobę w ciągłym użyciu. Nieoficjalnie wiadomo, że często zasiadają w nich kierowcy, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z tak szybkimi samochodami w automacie.

Dość długo zwlekano z tym, aby przeszkolić kierowców do jazdy nowymi radiowozami. Przetarg na kursy doskonalące jazdę został rozstrzygnięty w lutym tego roku, a zajęcia zaczęły się wiosną.

Niedawno Najwyższa Izba Kontroli opublikowała miażdżący raport, jeżeli chodzi o policję i ich radiowozy. Kontrolerzy prześwietlili politykę kierownictwa policji i resortu spraw wewnętrznych wobec całej floty 22 tysięcy pojazdów. Ujawniono, że w 2015 roku tylko 153 policjantów przeszło szkolenia doskonalące ich technikę jazdy, a rok później 240. Policjanci rozbijali co trzeci pojazd, a do szkód dochodziło niemal co godzinę – połowa szkód powstała z winy funkcjonariuszy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News